Dzień Matki w Szwecji.

Trzy dni temu w Polsce było bardzo ważne święto – Dzień Matki:) Kto zapomniał o swojej Mamie??? Zapomniałeś – szoruj po kwiatki i przeproś!

W Szwecji Dzień Matki obchodzony jest zawsze w ostatnią niedzielę maja (czasami w pierwszą czerwca). Szukając informacji o tym święcie natrafiłam na bardzo ciekawe rzeczy. Nie wiedziałam, że to międzynarodowe święto, które jest obchodzone w różnych częściach świata. Nie wiedziałam również, że święto to jest obchodzone w różnych terminach i tak 26 maja Dzień Matki obchodzony jest tylko w Polsce. Wiele państw obchodzi je…..8 marca:) Najwięcej jednak obchodzi je w maju, a konkretnie mówiąc – w drugą niedzielę maja.

Skąd to święto się wzięło? Oczywiście od starożytnych:) Starożytni czcili swoje boginie-matki i ku ich czci organizowali festyny. Po nastaniu chrześcijaństwa to święto jak i wiele innych zostało zakazane, ale powróciło w Anglii i Szkocji gdzie co 3-4 niedzielę służący odwiedzali swoje matki w domach rodzinnych. Utarł się tam wtedy zwyczaj przynoszenia Matce podarku/ciasta. Wszystko jednak na całego zaczęło się w Stanach Zjednoczonych, gdzie Anna Jarvis rozpoczęła kampanię i doprowadziła do ustanowienia Dnia Matki świętem narodowym. Dzień Matki najpierw przyjął się w poszczególnych stanach, a następnie rozpowszechnił się na całym świecie.

W Szwecji o tym dniu przypomina się już tydzień wcześniej. W sklepach pojawiają się kartki z życzeniami.

20150511_16005720150525_180553

Na ulicach biją po oczach banery reklamowe zachęcające do zakupów w galerii w centrum Sztokholmu – tak jak ten poniżej. Na fejsie jest zatrzęsienie reklam restauracji i kawiarni oferujących specjalne rabaty z okazji święta mamy. W szkole szwedzkiej na zajęciach również była mowa na ten temat  i stąd wiem, że Szwedzi w tym dniu idą do swoich mam z kwiatkami, a Ci co nie mogą wysyłają kartki z życzeniami:) Dokładnie jak w Polsce.

20150525_162218dzień mdziendzień matki

Jeszcze raz wszystkiego najlepszego dla mojej Mamy i dla wszystkich, innych Mam:)

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s