Żenada roku czyli jak zostać szwedzkim obywatelem.

Zacznę od tego, że w bardzo uporządkowanej Szwecji również zdarzają się organizacyjne niedociągnięcia.

Tak jak wcześniej już wspomniałam, Pan B. mieszka już w Szwecji kilkanaście lat. W zeszłym roku postanowił przyjąć szwedzkie obywatelstwo. Takie obywatelstwo to sporo plusów, takich jak wyjazd bez wizy do USA (to żenada, że Amerykanie traktują nas jak obywateli kategorii B, a już nie wspominając o ich obiecankach o zniesieniu wiz), będąc szwedzkim obywatelem można pracować w policji, służbach zbrojnych i bezpieczeństwa, no i można głosować:) Niestety są też minusy czyli szwedzkie podatki ale to już inny temat.

Co jest konieczne aby otrzymać szwedzkie obywatelstwo?  Należy w Szwecji pomieszkać przynajmniej z 5 lat, trzeba tu pracować i odprowadzać podatki, być dobrym kandydatem na Szweda czyli mieć czystą kartotekę, a to oznacza, że nie wolno mieć zatargów z prawem i śladów u komornika :/ I trzeba mieć ukończone 18 lat. Obywatelstwo można również otrzymać wychodząc za mąż lub żeniąc się ze Szwedką/Szwedem ale nie tak prędko. Obywatelstwo otrzymuje się dopiero po dwóch, trzech latach małżeństwa i to pod warunkiem wspólnego mieszkania! Nie ma tak łatwo! Do tego należy zapłacić 1500 kr (około 700 zł), wysłać z wnioskiem paszport i czekać ok. 6 miesięcy. Wniosek oczywiście może zostać odrzucony :/ Plusem posiadania szwedzkiego obywatelstwa jest również to, że mając dziecko z obywatelem szwedzkim to dziecko rodzi się jako obywatel szwedzki:) Od 2001 roku Polacy mogą posiadać zarówno szwedzkie jak i polskie obywatelstwo (wcześniej musieli zrzec się polskiego).

Raz w roku odbywa się uroczystość wręczenia szwedzkiego obywatelstwa. Każdy z nowych obywateli w danym roku otrzymuje zaproszenie na uroczystość. W Sztokholmie taka impreza odbywa się w głównym ratuszu. Obecność należy potwierdzić i można zabrać jedną osobę towarzyszącą. Tyle teorii, a w praktyce……

IMG_2679IMG_2680

Ceremonia miała zacząć się o godzinie 14:45. Gości wpuszczano od godziny 14:00. Znając życie i nie chcąc stać w kolejce stwierdziliśmy, że pojedziemy tak na 14:20. Wystroiliśmy się jak stróże w Boże Ciało i pojechaliśmy. Od samego początku było coś nie tak. Najpierw ja nie mogłam zdecydować się na to co mam na siebie włożyć (stara śpiewka i jeszcze do tego teraz stwierdzam, że ubrałam się:tak sobie/) potem nie mogliśmy znaleźć miejsca do zaparkowania, w drodze do ratusza zaczął padać deszcz, a na koniec zobaczyliśmy to:

20150606_143818

Na dziedzińcu stała cała masa ludzi! Kolejka stała z przodu ale też i z boku ponieważ wiele osób (my też) nie miała parasoli i schroniła się w podcieniach. Tam też zobaczyliśmy przez okno, że sala w której miała odbyć się uroczystość jest już pełna!

20150606_143834 20150606_144835

DSC_4464
photo: Asia Gołowacz

Nie było też widać i czuć  żeby ta kolejka jakoś posuwała się do przodu. Za to robiło się coraz zimniej:/ Zauważyliśmy, że ludzie przyszli całymi rodzinami i coś nam zaczęło świtać w głowie skąd tyle ludzi…  Skończyło się tak, że wpuścili jeszcze kilka osób, a reszta – w tym i my została na zewnątrz. Wybiła godzina 14:45 i rozpoczęła się uroczystość – niestety nie dla wszystkich. Wkurzeni postaliśmy chwilę i stwierdziliśmy, że nie ma sensu tu wystawać i marznąć mając w perspektywie wycieczkę do Uppsali z naszą przyjaciółką z Polski. Niestety wiele osób nadal stało przed wejściem mając nadzieję, że jednak ich wpuszczą (po ceremonii miał być mały bankiet).

20150606_145540

Na drugi dzień na profilu fb mojej koleżanki z pierwszej szkoły SFI zobaczyłam takie foto:

11406862_967584556607802_4139627769984252082_n

photo: H. Lindholm

Okazało się, że była jedną z ostatnich osób którym to udało się jeszcze wejść do ratusza. Powiedziała mi, że wpuszczali wszystkich jak leci. To potwierdziło moje i Pana B. przypuszczenia, że nie patrzeli na to czy ktoś przyszedł z tą jedną, dozwoloną osobą towarzyszącą, tylko wpuszczali całymi rodzinami no i dlatego sala tak szybko zapełniła się:/

Niestety ceremonia nadania obywatelstwa to nie impreza u króla więc Szwedzi dali za przeproszeniem dupy. Pozostaje nam czekać kilka lat na moje obywatelstwo i następnym razem pojedziemy wcześniej!

A widzicie, tak nam obiecywali, że w kapitaliźmie nie ma kolejek i co??? Kolejki są nawet w Szwecji! 😉

 

 

2 uwagi do wpisu “Żenada roku czyli jak zostać szwedzkim obywatelem.

  1. „Niestety są też minusy czyli szwedzkie podatki ale to już inny temat.”

    Czy moglaby pani rozwinac jakie szwedzkie podatki dotycza kogos z obywatelstwem a nie dotycza kogos kto jest rezydentem szwedzkim?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s