Maramuresz i Mołdawia.

Maramuresz to kraina w północnej Rumunii. Niektórzy uważają, że to część Siedmiogrodu o którym też możecie u mnie przeczytać –  tutaj o Siedmiogrodzie. To część Rumunii, która jest zupełnie inna od pozostałej części kraju. Pewne odosobnienie (bliskość Karpat) stworzyło tu warunki do rozwoju charakterystycznego stylu architektury. To kraina głównie rolnicza – przemysł, oprócz tradycyjnego górnictwa ominął te tereny.

Maramuresz to kraina przepięknych, drewnianych kościółków, których podobno jest 100 a 8 z nich zostało wpisanych na Listę Unesco.

W Doliny Izy znajduje się kompleks świątyń. Jest to właściwie nowy klasztor, który wybudowano po obaleniu reżimu Ceauşescu. Pomimo tego, że stosunkowo nowy to przez to, że wybudowano go na modłę starych miejscowych kościółków ma się wrażenie, że te budynki są naprawdę stare.

W Maramuresz leży też Sapanta. To mała wioska, którą odwiedza każda wycieczka. Tutaj znajduje się słynny, wesoły cmentarz. Wesoły ponieważ nagrobki przedstawiają np. sceny z życia nieboszczyka, okoliczności śmierci.

Mołdawia – ta rumuńska kraina, to kolebka rumuńskiej tożsamości i dziedzictwa narodowego. Obecnie uważana za bardzo zacofaną część Rumunii. Podobno w tej części kraju mieszkają najbardziej serdeczni i zarazem gościnni Rumuni.

Tutaj znajdują się jedyne w swoim rodzaju malowane cerkwie. To świątynie, które kiedyś pełniły również funkcje obronne. Otoczone wysokimi murami były świetnym schronieniem dla okolicznych mieszkańców.

Cerkiewki charakteryzują się tym, że są ozdobione na zewnątrz przepięknymi freskami. Malowidła przetrwały do naszych czasów dzięki temu, że świątynie mają specjalnie wysunięty dach chroniący malowidła przed spływającą wodą.

Takich świątyń na terenie Mołdawii jest kilkadziesiąt – niektóre zostały wpisane na Listę Unesco. To coś co koniecznie należy zobaczyć.

To oczywiście niewielki ułamek tego co można zobaczyć w tych regionach. Północna Rumunia zdecydowanie różni się od tej południowej – jest niesamowicie klimatyczna i przepiękna.

Źródełka:

Rumunia, przewodnik National Geographic, Warszawa 2007

Tomasz Ogiński, przewodnik po Rumunii

https://www.facebook.com/Amazing-Bucharest-194857730545738/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s