Dziadek ma cztery żony czyli o nowych książeczkach dla dzieci.

Pamiętacie mój ostatni post o Szwecji? Ten o akcji z mieszkaniami dla trzech żon i 16 dzieci jednego pana z Syrii (zajrzyj tutaj). Otóż zaraz za aferą z mieszkaniami wypłynęła następna sprawa – no może nie aż tak drastyczna ale…

Otóż zaraz za aferą mieszkaniową ukazały się dwie, ciekawe książeczki przeznaczone dla dzieci 3-6 lat. Książeczki napisał szwedzki autor Oskar Trimbel, który wiele lat mieszkał i pracował w Indiach oraz w Somalii. Zdaje się, że szczególnie upodobał sobie Somalię gdyż będą już w Szwecji w porozumieniu z Somalijskim Stowarzyszeniem Kultury Nordyckiej napisał „specjalne” książki dla dzieci. Jedna z nich nosi znamienny tytuł „Dziadek ma cztery żony” co od razu kojarzy się z aferą mieszkaniową. Książeczka opowiada o tym jak mała dziewczynka jedzie na wakacje do Somalii w której nigdy nie była żeby odwiedzić dziadka i……cztery babcie. Druga książeczka opowiada o chłopcu również pochodzącym z Somalii, którego babcia nosi ubranie w którym dla innych dzieci wygląda jak duch. Książeczki zostały wydane w języku szwedzkim i somalijskim i mają na celu przybliżenie kultury somalijskiej zarówno dzieciom pochodzącym z tego kraju, jak i dzieciom szwedzkim ucząc je tolerancji dla innej kultury – znaczy się ubogacać je kulturowo. Ponieważ rząd szwedzki stoi na stanowisku, że społeczeństwo szwedzkie nie powinno oczekiwać od nowo przybyłych, że będą się całkowicie asymilować w państwie szwedzkim. Nie, wszyscy powinni spotkać się po środku czyli Szwedzi też powinni coś dać od siebie. Jak to wygląda w rzeczywistości? Możecie się domyśleć.

Źródło: http://www.friatider.se/3-ringar-ska-l-ra-sig-om-islam-och-polygami-farfar-har-fyra-fruar

Książeczki spotkały się z dosyć sporym oburzeniem ze strony Szwedów ponieważ książeczki mocno propagują poligamię. Doszło do tego, że na targach książki w Göteborg autor postanowił wycofać sprzedaż książek. Niestety część szwedzkich bibliotek zdążyła już zakupić książeczki. Z tego co wiem w sztokholmskiej bibliotece jest jeden egzemplarz – oczywiście w dzielnicy mocno muzułmańskiej.

Jeden z krytyków książki – ekonomista Tino Sanandaji stwierdził, że skoro tak dba się „integrację” przedstawicieli krajów islamskich to może powinno wydać się kolejne tytuły. Przedstawił nawet propozycję kilku:

  1. Mama jest kuzynką Taty – chodzi o małżeństwa w obrębie rodziny.
  2. Młodsza siostra skończyła 9 lat i już wychodzi za mąż.
  3. Dziadek pomaga policji i kontroluje Göteborg – nawiązanie do tego co się dzieje w Göteborg czyli o szefach gangów.
  4. Babcia ma doświadczenie jako lekarz – chyba jako kobieta przeprowadzająca obrzezanie dziewczynek – w każdym razie prztyk do przybywających do Szwecji rzekomo wykształconych lekarzy.
  5. Mały brat ma brodę i permanentne prawo pobytu w Szwecji – to o trzydziestolatkach podających się za dzieci.
  6. Starsza siostra miała chłopaka ale już zniknął – to o usuwaniu niechcianych zięciów i wybieraniu partnerów życiowych dla swoich córek.
  7. Tata zna miłego pracownika socjalu i teraz ma trzy mieszkania – znowu nawiązanie do pana od trzech żon i trzech mieszkań.

Oczywiście są i tacy i którzy nie widzą problemu, a tego typu osoby jak Tino Sanandaji oskarżają o rasism i inne podłe rzeczy. Co prawda w przypadku Tino może być to trochę utrudnione ponieważ jest urodzonym w Iranie Kurdem, który przybył do Szwecji w wieku 9 lat. Taa już nawet ludzie stamtąd krytykują to co się dzieje w Szwecji.

Źródełka:

http://oscartrimbel.se/index.html

https://samnytt.se/forsaljningen-av-farfar-har-fyra-fruar-stoppas/

http://www.friatider.se/3-ringar-ska-l-ra-sig-om-islam-och-polygami-farfar-har-fyra-fruar

https://nyheteridag.se/barnboken-farfar-har-fyra-fruar-inspirerar-sanandaji-att-foresla-ytterligare-atta-titlar-morfar-hjalper-polisen-och-styr-goteborg/

https://sv.wikipedia.org/wiki/Tino_Sanandaji

Jedna uwaga do wpisu “Dziadek ma cztery żony czyli o nowych książeczkach dla dzieci.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s