Demon z Svartsjöslott.

W gminie Ekerö znajduje się przepiękny pałac Svartsjö.

Obecny wygląd pałac zawdzięcza pożarowi który pałac strawił w XVII wieku. Podobno ten pałac jest pierwszym rokokowym pałacem w Szwecji.

Pierwszy pałac, a właściwie zamek istniał w tym miejscu już w średniowieczu. Części jego fundamentów znajdują się nieopodal obecnego pałacu. W XVI wieku królowie Eryk XIV i Jan III wybudowali nowy pałac w stylu renesansowym.

Pod koniec XIX wieku pałac został przekształcony w więzienie.

Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku pałac okalał mur więzienny i budynki administracji więzienia. Obecnie budynków już nie ma. W parku pałacowym zachowała się willa dyrektora więzienia.

W pałacowym parku znajduje się najstarsza w Szwecji parkowa lipa. Pod drewem ustawiono pomnik Gustawa II Adolfa (siedzi) i Axela Oxenstierna.

Ten pałac ma swoją mroczną historię. Pewnego zimowego ranka w połowie XVI wieku w pałacu nagle rozległ się odgłos przypominający śpiew. Pomruk dochodził jakby z podziemi. Po tygodniu przerażona załoga pałacu wysłała posłańca do królowej Katarzyny Stenbock. Królowa po wysłuchaniu przeraźliwej relacji posłała do pałacu kapłana aby odprawił egzorcyzmy. Przybycie kapłana sprawiło, że pomruk nasilił się – tak jakby coś wyczuło jego obecność. Kapłan odprawił egzorcyzmy ale…..podobno zły duch został tylko uśpiony i czeka na impuls który go na nowo wybudzi…

Źródła:

http://www.xn--svartsjslott-bjb.se/

 

2 uwagi do wpisu “Demon z Svartsjöslott.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s