Tajemnicza jaskinia w Hagaparken.

W Sztokholmie jest wiele parków. Jednym z najładniejszych jest Hagaparken. To park usytuowany prawie w centrum Sztokholmu na jeziorem Brunnsviken. Miejsce spacerów sztokholmiaków i….miejsce w którym mieszka szwedzka następczyni tronu (podobno można ją spotkać na joggingu). 

Tak się składa, że nie tylko Wiktorię można tu zobaczyć.

Nad jedną z odnóg jeziora przy której wybudowano Pawilon Gustawa III – tak prawie na przeciwko Pawilonu znajduje się coś co przypomina źródło jeziora. 

Źródło albo grotę. To Ormgrottan bo tak to Szwedzi nazwali. Na pierwszy rzut oka wygląda na naturalny twór. Nic bardziej mylnego ponieważ jest to niedokończony projekt nawadniania który w XVIII wieku zlecił król Gustaw III (pomysłodawca całego założenia parkowego). W tym miejscu król wymarzył sobie wodospad. Woda miała być pompowana z góry przez szyb wydrążony w środku góry. Miało być to również miejsce pojenia koni. Wojna z Rosją przerwała prace na projektem.

Mówi się, że król niepotrzebnie zlecił budowę wodospadu ponieważ wysadzenie skały obudziło coś co spało wewnątrz góry. Przechodzący po zmroku obok jaskini ludzie wpominają o dziwnym uczuciu jakby ktoś lub coś ich obserwowało.

Na początku XX wieku dwóch chłopców w trakcie zabawy przeszło przez barierkę i wskoczyło do jaskini. Bardzo szybko z niej uciekli. W jaskini znaleźli kości ludzkie. Okazało się, że był to prawdopodobnie samobójca (dziura w czaszce po kuli od pistoletu). Pytanie dlaczego akurat tam się zabił i to tak żeby nikt go nie znalazł…..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s