Muzeum Śródziemnomorskie w Sztokholmie.

Sztokholm to miejsce w którym odnajdzie się archeolog albo wielbiciel archeologii – jeżeli chodzi o muzea. Nie ma tu jednego muzeum archeologicznego ale jest ich kilka. Wynika to z tego, że Szwecja jest dosyć bogata w eksponaty archeologiczne i stąd podział na różne „strony świata”. Mamy do wyboru np. muzeum archeologiczne ziem północnych, kręgu wschodnio-azjatyckiego czy akwenu Morza Śródziemnego.

To ostatnie odwiedziłam jakiś czas temu. Wiele razy przechodziłam koło tego muzeum (znajduje się w centrum miasta) i szczególnie nie zwróciłam na nie uwagi – ot taki duży gmach jakich wiele w Sztokholmie.

Budynek muzeum został wybudowany w XVII wieku dla słynnego generała Gustawa Horna.

W tym budynku mieściły się wcześniej sąd i bank.

Muzeum powstało w roku 1954 kiedy to połączono zbiory Muzeum Egipskiego ze zbiorami cypryjskimi. Od razu pojawił się problem lokalizacji muzeum. Brano pod uwagę m.in. Skeppsholmskyrkan czyli dawny kościół na wyspie Skeppsholmen oraz wydzielone miejsce w Muzeum Historycznym. Zdecydowano się na tę drugą opcję. W połowie 1981 roku zadecydowano o ulokowaniu muzeum w budynku w którym znajduje się obecnie.

Perłą zbiorów jest słynna kolekcja cypryjska. Jest to podobno największy zbiór zabytków cypryjskich znajdujących się poza Cyprem. W Szwecji znalazły się dzięki szwedzkiej ekspedycji na Cyprze (lata 30).

Obok wystawy cypryjskiej znajdują się wystawy grecka i rzymska.

Jest też „złoty pokój” czyli skarbiec w którym pokazana jest biżuteria z państw śródziemnomorskich.

Kolekcja dawnego Muzeum Egipskiego znajduje się w wyodrębnionych pomieszczeniach. Stare Muzeum Egipskie powstało z eksponatów nabytych przez podróżników i prezentów dla dyplomatów.  W latach 30 XX wieku muzeum zakupiło wiele eksponatów od samego Egiptu. Odkupiło też wiele rzeczy od prywatnych kolekcjonerów/podróżników.

Wśród eksponatów można m.in. obejrzeć mumie zwierząt, portrety nagrobne i ogromne sarkofagi.

Ze zbiorów egipskich została wyodrębniona wystawa dotycząca Koptów.

Jest również miejsce w którym znajdziemy informacje i przedmioty związane z odkrywcami/archeologami.

W ogromnej sali na parterze znajdują się wystawy czasowe. Aktualnie jest to wystawa syryjska. Jest to wystawa łącząca przeszłość z teraźniejszością.

Na piętrze znajduje się niewielka galeria z ceramiką grecką, etruską i rzymską. Między witrynami ustawione się stoliki należące do muzealnej kawiarni. Pijąc kawę można dodatkowo oglądać eksponaty.

Jak w każdym, sztokholmskim muzeum (z tych które odwiedziłam) tak i to ma coś dla dzieci – naukę pisania hieroglifami oraz kącik do przebieranek.

W tym muzeum jest spory sklepik w którym chyba każdy coś dla siebie znajdzie.

Na wejściu w recepcji otrzymamy plan muzeum.

I najważniejsza informacja – wstęp do muzeum jest darmowy! W przypadku Szwecji jest to bardzo fajna sprawa gdyź bilety do szwedzkich muzeów są bardzo drogie (najdroższy to około 80 zł).

Muzeum jest średniej wielkości więc obejście go nie zajmuje wiele czasu. Eksponaty są bardzo ciekawe i pięknie wyeksponowane. Śmiało mogę je polecić. Wszystkie ważne informacje (łącznie z dojazdem) znajdziecie na stronie muzeum którą podlinkowuję niżej.

Źródła:

Sztokholm – Przewodniki Wiedzy i Życia, Warszawa 2001.

http://www.varldskulturmuseerna.se/medelhavsmuseet/

https://sv.wikipedia.org/wiki/Medelhavsmuseet

https://en.wikipedia.org/wiki/Medelhavsmuseet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s