Szwecja na co dzień

Jak szwedzkie firmy witają potencjalnych Szwedów.

Muszę się trochę cofnąć w czasie:)

Pamiętacie jak Wam opisywałam etapy przyznania person nummer i do czego ten numer jest potrzebny w Szwecji.

Zaraz po otrzymaniu numeru pesel z niecierpliwością oczekiwałam na pocztę. Wiedziałam już od Pana B., że automatycznie po zaistnieniu w państwie szwedzkim, czyli po przyznaniu numeru pesel każdy otrzymuje całą masę listów:) Są to oczywiście różne reklamówki ale nie tylko. Przede wszystkim muszę wspomnieć o tym, że reklamują się firmy, sklepy, przychodnie itd. z dzielnicy w której zostaje się zameldowanym. Co takiego ciekawego dostałam? Zniżki do restauracji – to akurat dupy nie urywało. Przyszło też zaproszenie na wizytę do stomatologa – też żadna rewelacja. Duży sklep z naszej dzielnicy, czyli ICA BEA przysłał dwa kupony rabatowe na 50 koron i dołączył plastikowy żeton do wózka na zakupy i to była super promocja. Dostałam również zniżki do siłowni, dla mnie i osoby towarzyszącej – miesiąc za 100 koron czyli za niecałe 40 zeta. Super:) Przyszło coś jeszcze ciekawego. Zaproszenie na bezpłatne badanie na raka szyjki macicy. Z tego na bank skorzystam. Nawet nie myślę o tym ile takie badanie może kosztować w Polsce i ile trzeba zachodu żeby dostać skierowanie. A tu wszystko za darmo w ramach ubezpieczenia. Jest tylko mały minus, że badanie jest wykonywane w klinice na drugim końcu miasta do 9 rano:( ale prawdopodobnie są różne oddziały tej kliniki i może da się umówić gdzieś bliżej:)20140914_152248IMG_1116a

Oczywiście po założeniu sobie kont w sklepach internetowych również otrzymuje się reklamówki, gazetki i rabaty ale miłe jest to, że rejestrując się jako tymczasowy mieszkaniec otrzymujesz imienne zaproszenia i rabaty:) W końcu z tymczasowego można się kiedyś stać stałym mieszkańcem:)

Jeszcze jedno! Bez numeru pesel nie zarejestrujemy się do sklepów internetowych. Zakładając sobie konto jako login należy podać numer pesel czyli bez tego, jednego numeru nic nie można zrobić. To nic, że płaci się za przesyłkę z góry. Nie masz person nummer – nie korzystasz ze sklepów internetowych. Z tymi sklepami jest też tak, że za każdą przesyłkę trzeba płacić. Nie szkodzi, że odbierasz ją w sklepie. Musisz zapłacić i koniec! Szkoda, bo w Polsce gdy zamawia się z odbiorem w sklepie to przesyłka jest za darmo. No niestety Szwecja też nie jest doskonała;)

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: