Szwecja,  W skrócie

Migawki sierpniowe.

No to mamy wrzesień. Cieszę się, że tegoroczne lato trwało od maja ale smutno tak jakoś, że jeszcze dwa miesiące i znowu będzie szaro i zimno. Korzystamy więc z każdego ciepłego dnia i jeździmy, odkrywamy i zbieramy materiał na posty.
W sierpniu zaliczyliśmy kilka nowych miejscówek. Wybraliśmy się w końcu do rezerwatu Tyresta. Niestety akurat trafiliśmy na deszcz ale daliśmy radę! Tyresta nas tak zachwyciła, że jeszcze do niej wrócimy i to zaraz bo mamy zamiar zabrać do tego rezerwatu Dziadziusia Bigosława. Tyresta ma masę ścieżek i nawet jedną przystosowaną do jazdy wózkiem. Polecamy już teraz a za niedługo ukaże się relacja na blogu.

Z takich przyrodniczych tras to kolejny raz wylądowaliśmy na jednej ze ścieżek wiodących brzegiem ogromnego jeziora Mälaren. Przypadkiem przeszliśmy się nad zatoką o ciekawej nazwie Katthavet (jeszcze tam wrócimy) i po rezerwacie Grimsta (który “dotyka” jeziora Mälaren).

Nie obyło się bez wypraw śladami duchów. Zaliczyliśmy kolejny pałacyk i tajemniczy kościółek, który widziałam milion razy jadąc autostradą na lotnisko ale nigdy w nim nie byłam.

Sierpień to wyjątkowy miesiąc bo w tym miesiącu świętujemy urodziny Pana B. Zazwyczaj idziemy na sushi do naszej ulubionej suszarni.
Tym razem oprócz “suszarni” zaliczyliśmy kolację w mega lansiarskiej knajpie Patricia. Pan B. dostał zaproszenie na darmową kolację dla dwóch osób. Postanowiliśmy skorzystać z okazji – normalnie szkoda nam kasy na tego typu wyskoki. Było fajnie aczkolwiek z przygodami a na koniec okazało się, że wcale nie tak za darmo. Jedzenie niezłe ale nie za te pieniądze. Przynajmniej będę miała o czym napisać.

Niestety w sierpniu pożegnaliśmy drugą połówkę naszej znajomej pary z Serbii. Monika już się na dobre rozgościła w UK. Ma świetną pracę i chyba jest zadowolona ze zmiany. Dusko na ostatnim spotkaniu aż ręce zacierał ze szczęścia, że ucieka nadciągającej zimie – bo wiecie….w Serbii to śnieg pada przez chwilę. Dzięki Dusko odkryliśmy boską pizzerię, która może nie wygląda luksusowo ale takiej pizzy to ja dawno nie jadłam!

Z takich codziennych spraw to zaliczyliśmy wizytę u weterynarza. Czesław już chyba zapomniał jak to jest podróżować i robił wielkie problemy z wejściem do transporterka z którego u lekarza nie chciał z kolei wyleźć. Na szczęście wszystko jest ok i nawet dostał pochwałę za ładne i zdrowe zęby. Jakby ktoś chciał to mogę napisać jakiej pasty używamy.

Jeżeli chodzi o stosunki pomiędzy Czesławem a Bździągwą to zdaje się, że Czesio dopiero teraz zaakceptował to, że ma na stanie dodatkowego lokatora. Nie znaczy to, że nagle zapałał jakimś wielkim uczuciem do Dzidziuni ale czasami jak się zapomni to się o nią poociera. W każdym razie w miarę możliwości obchodzi ją szerokim łukiem. Niestety zarobił parę razy kopa (niechcący) w pyszczek więc chyba czuje respekt przed Dzidziunią.

A jeżeli chodzi o Dzidziunię to wszystko jest w jak najlepszym porządku nie licząc alergii skórnej, która kiedyś ma zniknąć. Mała jest kochana i łaskawa dla nas bo potrafi spać nawet 12 godzin więc jesteśmy wyspani. Dziadziuś tylko nie może znieść myśli, że jego wnusia jest pulpetem – zapomniał już jak ja wyglądałam. I to by było na tyle z sierpniowych ploteczek. Aaa urodziło się moje sesyjne dziecko czyli Ignacy. Cieszymy się podwójnie ponieważ Freja będzie miała kolegę.

A we wrześniu będzie się działo bo….przyjeżdża do nas Dziadziuś Bigosław czyli będziemy dużo zwiedzać. Zaliczyliśmy z Małą pierwszą imprezę urodzinową, będą sesje zdjęciowe, spotkania itd.

4 komentarze

  • martynamaragaryna

    Hey Agnes! Trafiłam na Twojego bloga w związku z wyszukiwaniem informacji na temat Szwecji, gdyż planuje – nadal szukam i rozważam – wrócić do Europy. Jeśli mialabys chwilkę odpisać jakie sa twoje generalne odczucia co do kraju, ludzi, pracy etc – byłabym niezmiernie, niezmiernie wdzięczna! 🙂 a Twój blog dodaje do ulubiony! Pozdrawiam serdecznie Martyna

    • Agnes

      Wiesz, każdy na emigracji przechodzi różne fazy – zresztą chyba sama to wiesz (już mnie wciągnął Twój blog). Ja mam etap strachu o przyszłość – szczególnie mojego dziecka. W Szwecji się kotłuje po wyborach. Już wiadomo, że będą obcinać przywileje niepełnosprawnym. Policja kuleje, służba zdrowia kuleje, rośnie bezrobocie, przedszkola i szkoły są przepełnione – w szwedzkich miastach robi się ciasno. To nie jest Szwecja jaką my Polacy sobie wyobrażamy. Z drugiej strony jest masa udogodnień, które ja teraz doceniam jako matka. Wiesz, wszystko zależy od tego co chcesz tu robić i gdzie będziesz mieszkać, a mieszkanie to kolejna bajka. Moi znajomi po pół roku zwinęli żagle i ruszyli do Wielkiej Brytanii. Koleżanka nie dostała numeru osobistego bez którego tutaj nic nie zrobisz. Z drugiej strony masz niesamowicie czyste powietrze, przepiękną przyrodę, miłych ludzi – wszędzie są plusy i minusy, a niestety świat się zmienia i wszędzie te zmiany widać. Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: