Uncategorized

Polskie wybory w Szwecji.

A na kogo będziesz głosować???? Od kilku tygodni słyszałam to pytanie. Dla mnie trochę zbyt bezpośrednie ponieważ polityka i religia to tematy, które mogą poróżnić najbardziej sobie bliskich ludzi i generalnie lepiej tego tematu nie poruszać – zwłaszcza przy stole.

Oczywiście w tym roku pomimo tego, że mieszkam w Szwecji udałam się na wybory Prezydenta RP. Zanim to jednak nastąpiło musiałam się zarejestrować. Takie głosowanie za granicą to cały proces. Głosować można tylko w konsulatach, tak więc osoby mieszkające daleko na północy mają duży problem. Tak samo jest w innych państwach i np taki Pan Wojciech Cejrowski, który mieszka w Arizonie nie da rady zagłosować ponieważ musiałby jechać i jechać i jechać. Rejestrację przeprowadza się na stronie msv – ewybory. Do rejestracji potrzebny jest paszport i należy to zrobić w odpowiednim czasie czyli około 2 tygodni przed wyborami. W ten sposób dajemy znać, że nie możemy zagłosować w kraju ojczystym.Rejestracja jest bardzo prosta i polega na podaniu naszych danych osobowych.

Szczęśliwie złożyło się, że polski konsulat w Sztokholmie znajduje się w dzielnicy w której my  mieszkamy.Niestety za pierwszym podejściem nie udało nam się zagłosować ponieważ do konsulatu stała bardzo długa kolejka. Śmialiśmy się, że Polacy po mszy przybiegli do urn. Tak nawiasem to willa w której znajduje się konsulat nie robi wrażenia i ten kolor tynku, który mi skojarzył mi się….no zgadnijcie;) Aż mnie żal ścisnął gdy niedaleko zobaczyłam śliczny, mały pałacyk zajęty przez szwedzki kościół.

20150510_145831 20150510_145855 20150510_185549

Drugie podejście zrobiliśmy późnym popołudniem i to był strzał w dziesiątkę. Nie wiem czy sprawił to deszcz, czy też dosyć późna pora ale pod konsulatem nie było ani jednej osoby. W środku stały dwie panie, które wchodzących kierowały w odpowiednią stronę. Po wejściu do budynku jest dosyć spore pomieszczenie w którym zdaje się, że załatwia się petentów, urna stała w dalszym pomieszczeniu, które przyznam się, że było bardzo reprezentacyjne i zapewne zwykli śmiertelnicy na co dzień tam nie bywają. Zdziwiłam się bo wśród personelu była też pani konsul, która nawet kierowała ludzi do odpowiednich stanowisk. Normalnie szok. Same wybory jak to wybory – takie same jak w Polsce listy, na których komisja wyszukuje nazwiska głosujących. Rozbawiły mnie stanowiska do głosowania – wyglądały jak mini, zielone namiociki. Ledwo można było się pomieścić:/ Udało mi się w tym namiociku przemycić jedno zdjęcie;) Tak nawiasem szkoda, że nie wolno robić zdjęć w lokalach wyborczych – szczególnie teraz w dobie telefonów z aparatem i selfie:)

20150510_18535420150510_185504

Skreśliłam kogo trzeba, a kogo to już moja słodka tajemnica:) Prawdę mówiąc zagłosowałam tylko dlatego, że chciałam zobaczyć i Wam opowiedzieć jak takie głosowanie w konsulacie wygląda. Nie wiem czy będę w kolejnych latach głosować bo…..są różne opinie na temat tego, czy ktoś, kto wyemigrował powinien decydować o tym, kto ma rządzić w kraju o którym wie się coraz mniej. Spotkałam się nawet na fejsie z takimi opiniami: “Od kiedy moja ojczyzna odmówiła mi wyrobienia paszportu to już nie spełniam..(obowiązku wyborczego). Poza tym, ja mieszkam w Szwecji od 21 lat. W Polsce jestem tydzień w roku, turystycznie.. I czy ja mam prawo decydować o tym jak ci co mieszkają w PL maja żyć?””Brawo, kto tu nie mieszka i nie chce, nie powinien głosować.” Być może, to jak jest w Polsce to też trochę wina Polonii, która nie do końca rozumie realia życia w Polsce. A może trzeba głosować tak jak głosują bliscy w kraju? Trudny temat. Za to bardzo podoba mi się stwierdzenie, że nie głosujesz = nie krytykujesz, nieobecni nie mają prawa głosu! 

A jeżeli chcecie obejrzeć więcej zdjęć to zajrzyjcie tutaj http://www.poloniainfo.se/fotoreportaze/150510_wybory_prezydenta/ . Widać wnętrza 🙂

p.s. W Szwecji wygrał Kukiz czyli wniosek z tego, że Polonia chce  zmian w Polsce by móc wrócić do kraju. Ciekawe jak to w innych krajach wypadło…

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: