Szwecja na co dzień

Sępy czyli gęsi, kaczki tudzież inne głodomory.

Wspomniałam już o tym jak Szwedzi dbają o dzikie zwierzątka i ptaki. Wspominałam też o tym, że tutaj nie widać żeby ktoś karmił gołębie więc nie ukrywam, że bardzo ciekawiło mnie to czy tutaj tylko dokarmia się ptaki w ogródkach, a takich pływających sępów to już nie. Niedaleko mojej dzielnicy, właściwie na granicy z Sundbyberg jest park a w nim staw. Któregoś razu jadąc autobusem przyuważyłam, że po stawie pływają kaczki i coś białego(pewnie łabędzie). Postanowiłam więc wybrać się ze starym chlebem i sprawdzić czy szwedzkie kaczki też tak żebrzą jak w Polsce. Dotarłam nad staw i strasznie się ucieszyłam bo oprócz popularnej kaczki krzyżówki zobaczyłam dzikie gęsi! Dokładnie takie same jak z bajki “Cudowna podróż”Selmy Lagerlöf. Pamiętacię tę bajkę? Za komuny leciała w tv:) No i oczywiście wszystkie chciały jeść:) Po chwili pojawiły się też białe ptaki(to je musiałam widzieć jadąc autobusem) i to nie były łabędzie tylko normalne, hodowlane gęsi. Skąd się tam wzięły gęsi domowe? Otóż na stawie jest wyspa, a na wyspie domek w którym ktoś mieszka. Do wysepki bo to raczej wysepka niż wyspa, dopływa sobie łódką i to jego są te gęsi. Ciekawe nie? No i te gęsiory widać stołują się na lewo również z dzikimi kaczkami i gęsiorami. Niezłe z nich cwaniaczki bo przepędziły wszystkie ptaki, a jeden to mi wyrwał siatkę z chlebem i zaczął uciekać:) Na szczęście udało mi się zabrać mu worek i dokończyć akcję karmienia. Nie wspomnę Wam o widoku moich butów – żarłoki tak mnie podeptały (na szczęście bez kleksa), że lepiej nie mówić:/20141206_151044

Kilka tygodni później, już przed świętami zrobiło się bardzo zimno i trochę przyprószył śnieg. Postanowiłam więc zrobić dobry uczynek i znowu wybrać się na małe dokarmianie:) Przywitała mnie cała zgraja głodomorów. Tym razem jednak nie było białych gąsiorów. Za to był ktoś inny.

IMG_3459IMG_3460IMG_3465

Wśród gęsi lansował się, bo inaczej tego nazwać nie można duży gąsior. Nie znam się na dzikich gęsiach i nie wiem czy to był samiec, bo wyglądał trochę inaczej – był cały szary, miał grubszy dziób no i generalnie ten ptak był większy od pozostałych. Na czym polegał jego lans? Dosłownie cały czas miał wyciągniętą szyję i dziób zadarty do góry. Chodził dumny jak paw! Jedzenie go specjalnie nie interesowało tylko od czasu do czasu pogonił jakąś kaczkę lub gęś. Zobaczcie sami – najlepiej to widać na zdjęciu ze mną:)

IMG_3468IMG_3471  20141224_133015

20141224_133516

Tego dnia również odkryłam to, że Szwedzi, tak jak Polacy zabierają swoje dzieci na dokarmianie dzikich ptaków. Tak mi się od razu przypomniało jak chodziliśmy z moim Tatą dokarmiać gołębie na Długim Targu, a potem łabędzie na Motławie. Fajna sprawa i ja też to będę robić:) W drodze powrotnej postanowiłam, pomimo dotkliwego mrozu zrobić sobie spacer po mojej dzielnicy.Odkryłam przepiękne, stare domy, które jeszcze Wam pokażę ale też takie cuda w ogródku – tak w nawiązaniu do dokarmiania w ogródkach i fajnego skrzata świątecznego zrobionego z choinki:)

IMG_3518IMG_3516

Przy okazji napstrykałam fot oszronionych roślinek, a w zasadzie owoców:)

IMG_3511 IMG_3509IMG_3506IMG_3487IMG_3490-copyIMG_3494-copyIMG_3497IMG_3498

A tak wygląda moje dokarmianie:)

20150211_162220 20150211_162211

A Wy pamiętacie o dokarmianiu ptaszków? Pamiętajcie, że jeżeli raz wywiesicie coś do jedzenia to musicie to już robić przez całą zimę. Takie np sikorki pokonują duże odległości w poszukiwaniu jedzenia i gdy nie znajdą pożywienia u nas to często jest tak, że nie mają już siły żeby szukać dalej, nie mówiąc o powrocie.

2 komentarze

  • Radek Siechowicz

    To ja mam z gola inne doswiadczenia. Kiedys podobnie dokarmialismy plywajace ptactwo w jeziorze i zostalismy w malo uprzejmy sposob opierdzieleni przez jakas niewiaste (nie dokonca spelna rozumu raczej bo mowiaca cos do siebie przez caly czas), ze dokarmianie ptakow jest szkodliwe bo im te chlebki siada na zoladku i w ogole nie beda chcialy juz same szukac jedzenia bo im dajemy gotowe. No rece opadaja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: