Szwedzkie pałace i zamki

Z cyklu szwedzkie wycieczki – Zamek Skokloster.

Kolejnym ciekawym miejscem w Szwecji o którym chciałabym opowiedzieć jest zamek Skokloster. Ten zamek znajduje się pomiędzy Uppsalą a Sztokholmem i leży w malowniczym miejscu nad jedną z odnóg ogromnego jeziora Mälar. Zamek ten jest jednym z najlepiej zachowanych zamków barokowych w Europie.

Zamek Skokloster powstał na wskutek wzbogacenia się właściciela na wojnach w Europie w XVII wieku (Polska). Budowę rozpoczęto w 1654 roku dla hrabiego Carla Gustava Wrangla. Hrabia był bardzo bogaty ponieważ niesamowicie wzbogacił się na wojnie 30 – letniej. Zamek miał mu pomóc w pokazaniu wszystkim dookoła jaki jest z niego bogacz. W swoim wspaniałym zamku spędził raptem kilka tygodni i co ciekawe zamek tak naprawdę nigdy nie został ukończony. Budowla przechodziła przez różne ręce i w końcu w latach 60-tych została wykupiona przez państwo i przekształcona w muzeum. Z tym zamkiem związana jest ciekawa legenda wg której Wrangel tak zauroczył się (podczas pobytu w Polsce) Zamkiem Ujazdowskim w Warszawie, że postanowił podobny zbudować dla siebie. Faktycznie, obydwa zamki są podobne do siebie. Na polskim zamku wzorowane są ośmioboczne wieże w narożnikach budowli. Skokloster jest największą prywatną rezydencją jaką zbudowano w Szwecji. Niestety sala balowa, która miała być największą taką salą w Europie Północnej nigdy nie została ukończona. Sala jest faktycznie ogromna (325 m2) a wysokość sufitu to 15 m. Z obu stron ma ogromne okna, które miały dostarczać światła dziennego. Do tej sali nie można wejść ponieważ, po pierwsze nie jest ukończona i deski na podłodze nie wyglądają zbyt pewnie, a po drugie to wszystkie narzędzia leżące gdzie popadnie, leżą tak już kilkaset lat. Tak jak je pozostawili pracownicy pracujący w tej sali. Na wieść o śmierci Wrangla robotnicy przestraszyli się, że wraz ze śmiercią hrabiego skończy się dopływ pieniędzy i nikt im nie zapłaci za robotę. Zostawili więc wszystko to jak stali i poszli do domów. Nigdy już nie wrócili do pracy przy sali balowej.

IMG_2908aIMG_8423  IMG_8429 IMG_8473-copyIMG_8467-copyIMG_8463-copyIMG_8474

Zamek faktycznie jest piękny. Do najpiękniejszych komnat należy King Hall.To pomieszczenie należy do najbogatszych w zamku. Nazwany jest King Hall od wiszących na ścianach obrazów panujących władców. Komnata ma niesamowicie zdobiony sufit. Z tego sufitu zwisa najstarszy w Europie żyrandol. Najstarszy i chyba najbardziej zakurzony.IMG_8457

Czymś czym szczyci się ten zamek jest zbrojownia. Jest naprawdę wielka ale zapaszek jaki tam panuje mnie skutecznie odstraszył i nie dałam rady obejrzeć całej.

IMG_8452

Na co zwrócić uwagę chcąc zwiedzić zamek? Najlepiej zwiedzać go latem ponieważ niektóre sale są zamknięte w okresie jesienno-zimowym.
Wiem, że w Skokloster są niezłe dzieła takie jak Wertumnus (ten obraz Szwedzi ukradli Czechom) czyli portret cesarza Rudolfa II (cesarz składa się z samych warzyw i owoców) ale ja ich nie widziałam. Nie wiem czy znajdują się właśnie w tych otwartych w sezonie letnim salach czy akurat były na występach gościnnych w innych muzeach. W Zamku elektryczność jest tylko na parterze. Do tego są pozasłaniane okna. Nie wiem o co chodzi z tym zasłanianiem okien ale jesienią w ponury dzień prawie nic nie widać. Przewodniczka oprowadzając po zamku oświetla latarką obrazy i ciekawsze obiekty. W większości sal nie wolno robić zdjęć.Na dole standardowo jest sklepik w którym kompletnie nic nie ma ciekawego – nawet pocztówek (są ale mega paskudne) i kawiarenka. Za to są niesamowite toalety. W jednej z sal na parterze ustawiono rząd toalet (ekskluzywnych toi toiów) w tej sali jest również wystawa zabytkowych kibelków:) Bilety na Zamek kosztują 100 koron.

Obok zamku jest piękna aleja lipowa, a kawałeczek dalej średniowieczny kościółek w którym znajduje się kaplica rodziny Wrangel.

IMG_8464 IMG_8476-copyIMG_8431IMG_8424

 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: