Bośnia i Hercegowina,  Podróże

Zamek Srebrenik w Bośni.

W północno-wschodniej Bośni, niedaleko Tuzli znajduje się niewielkie miasteczko Srebrenik. Tuż obok miasteczka usadowiła się jedna z najpiękniejszych twierdzy w Bośni – zamek Srebrenik.

Nie wiadomo kto i kiedy wybudował tę niedostępną twierdzę. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z 1333 roku z dokumentu Bana Stjepana II Kotromanicia. W 1393 roku Srebrenik dostał się w ręce węgierskie. Bardzo długo zamek pozostawał w rękach węgierskich. Węgrzy nie chcieli go oddać, ponieważ w tych okolicach znajdowały się ważne szlaki i zamek miał ogromne znaczenie z punktu strategicznego.

W 1462 roku Srebrenik zdobyli Osmanie. Nie dali sobie rady z logistyką, a także dopadła ich jakaś epidemia, więc opuścili zamek, który natychmiast zajął Marcin Korwin, czyli znowu Węgrowie zapanowali nad okolicą. W XVI wieku Osmanie znowu zajęli okoliczne tereny i Srebrenik zaczął tracić na znaczeniu (w wyniku przesunięcia granic nie był już graniczną twierdzą). XIX wieku zamek opuścił ostatni żołnierz.

Zamek jest po prostu niesamowity. 

Zbudowany został na skale, która wznosi się na wysokość 50 do 70 metrów, a jej powierzchnia wynosi 60 na 30 metrów.

Twierdza jest wkomponowana w skałę, stąd jej poszczególne części znajdują się na różnych poziomach. Różnica pomiędzy najniższym punktem, w którym stoi jedna z wież a najwyższym wynosi 13 metrów. Obrońcy musieli mieć niezłą kondycję, żeby pokonywać te wszystkie schody.

Zamek składa się z czterech wież, cysterny i budynku mieszkalnego.

W latach 70 tych XX wieku Srebrenik przeszedł remont, a w 2003 roku dostał most, po którym można się bez problemu dostać do twierdzy.

Nie polecam zwiedzania go z dziećmi.