Italia

Zapomniany klasztor San Galgano.

Kiedyś w toskańskim Chiusdino była pustelnia, w której mieszkał święty Galgano. W pustelni pokutował za swoje rozpustne życie. W chwili śmierci, czyli w 1181 roku był już tak sławny, że biskup Volterry postanowił w miejscu pustelni ufundować niewielki kościół. Zmarły święty (bardzo szybko został wyniesiony w poczet świętych) przyciągał pielgrzymów. Jego następca postanowił sprowadzić cystersów, którzy podjęli się założenia klasztoru obok słynnego miejsca.

W 1227 był już gotowy kościół główny. Cystersi otrzymywali mnóstwo darowizn i zapisów okolicznych ziem, a nawet przejęli znajdujące się w okolicy opactwo benedyktyńskie.

W XIII wieku opactwo San Galgano było najpotężniejszym klasztorem w tych rejonach.

Klasztor został ukończony w 1262 roku, a w 1288 roku konsekrowany. Klasztor szybko zaczął nabierać znaczenia gospodarczego i kulturalnego. Mnisi brali udział w budowie katedry w Sienie, prowadzili prace melioracyjne i ujarzmili pobliską rzekę Merse.

W XIV wieku wielki głód, zaraza, a następnie kilkukrotne splądrowanie klasztoru przez oddziały wojsk najemnych sprawiły, że klasztor zaczął podupadać. Pod koniec XIV wieku klasztor zamieszkiwało kilku zakonników.

W XV wieku mnisi wybudowali w Sienie Pałac San Galgano, który miał być miejską rezydencją mnichów, a w rezultacie przeniosła się do niego większość cystersów z San Galgano. Klasztor będący w rękach złych gospodarzy coraz bardziej popadał w ruinę. W XVI wieku jeden z opatów postanowił sprzedać ołowianą osłonę dachu, co sprawiło, że dach kościoła coraz szybciej zaczął niszczeć. Pod koniec XVI wieku większość okien była zniszczona, zawaliły się sklepienia naw bocznych kościoła.

W XVIII wieku klasztor zawalił się w kilku miejscach, a po uderzeniu pioruna zawaliła się dzwonnica. Pod koniec XVIII wieku klasztor zdekonsekrowano i definitywnie opuszczono. Na jego terenie powstał folwark.

W XIX wieku klasztor postanowiono poddać renowacji, ale dopiero w 1924 roku przeprowadzono prace polegające na wzmocnieniu tego co zostało.

Kościół jest pozbawiony dachu i podłogi. Jest to ogromny kościół o długości 69 metrów

W całkiem dobrym stanie zachowało się skryptorium i kapitularz.

Stojąca poza murami opactwa kaplica cmentarna jest w prawie nienaruszonym stanie.

Klasztor położony jest nieco na uboczu. Posiada parking (do samego opactwa trzeba kawałek dojść). Wstęp do opactwa jest płatny.

Opactwo jest przystosowane do zwiedzania z dzieckiem/na wózku.

Źródło:

https://abbazia-san-galgano.business.site/

Jeden komentarz