Malta

Zwiedzanie Malty.

Malta od zawsze kojarzyła mi się z Zakonem Maltańskim i poza tym z niczym. Jakoś tak zawsze ta Malta dryfowała gdzieś na moich peryferiach kierunkowych – bo co może być ciekawego na wyspie? Jak się okazuje, może być mnóstwo ciekawych rzeczy. Przede wszystkim Malta to nie jest jedna wyspa, tylko cały archipelag, którego Malta jest częścią – największą.

To właśnie na Malcie jest lotnisko i największa ilość atrakcji.

Stolica Malty – Valletta to piękne miasto, pełne ciasnych zaułków  i pięknych kościołów.

Valletta nazywana jest muzeum pod gołym niebem, ponieważ jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie.

Na szczególną uwagę oprócz bazyliki Matki Bożej z Góry Karmel zasługuje neoklasycystyczna prokatedra św. Pawła.

Koniecznie należy przejść przez fortyfikacje.

Malta to nie tylko Valletta. Obowiązkowym punktem zwiedzanie wyspy jest Mdina, do której można dotrzeć zaliczając po drodze miasto Mosta, w którym znajduje się przepiękne sanktuarium Wniebowzięcia Matki Bożej. Na Malcie podobno znajduje się tyle kościołów ile dni w roku.

Mdina to dawna stolica Malty. Pierwszą warowną osadę założyli w tym miejscu Fenicjanie. Mdina nazywana jest cichym miastem, ponieważ jest praktycznie wyłączona z ruchu kołowego (z wyjątkiem dla mieszkańców, dostawców, karetek). Wąskie uliczki przywodzą na myśl arabskie medyny.

Zwiedzając Mdiny koniecznie trzeba połączyć z leżącym tuż obok Rabatem.

Innym bardzo znanym miasteczkiem maltańskim a w zasadzie wioską rybacką jest Marsaxlokk. Przepiękne miejsce z targowiskiem, na którym można kupić pamiątki (w niedzielę jest tu targ rybny), zjeść coś w knajpce z widokiem na morze i odetchnąć zupełnie inną atmosferą niż ta w szumiącej tłumem ludzi w Vallettcie.

Wracając do Valletty, należy pamiętać, żeby zajrzeć do Birgu, które jest również pełne zabytków.

Z Birgu rozpościera się widok na Isla i Vallettę.

Malta to zagłębie wiatraków, jednym z najlepiej zachowanych i udostępnionych zwiedzającym jest wiatrak Ta’ Kola na wyspie Gozo należącej do archipelagu maltańskiego. Wiatrak pochodzi z XVIII wieku.

Charakterystyczne dla Malty są obiekty prehistoryczne – megalityczne świątynie, jaskinie.

Malta to również najstarsze baseny solankowe, których najwięcej znajduje się na wyspie Gozo. Z reguły obok znajduje się sklepik, w którym można kupić sól prosto od producenta.

Wyspa Gozo, która jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu to również zagłębie zabytków i naturalnych atrakcji typu piękne klify i groty.

Na Gozo koniecznie trzeba zajrzeć do głównego miasta tej wyspy, czyli Victorii/Rabatu i zanurzyć się w wąskich uliczkach.

Koniecznie trzeba też zajrzeć do górującej nad miastem twierdzy, w której jest ciekawe muzeum.

Zarówno na Gozo jak i na Malcie każdy znajdzie coś dla siebie interesującego. Zabytki, plaże, trasy trekkingowe, miejsca do nurkowania, możliwość pływania łodziami wycieczkowymi (oglądanie klifów i grot do strony morza). Malta ma świetną bazę hotelową. Rodziny z dziećmi znajdą dla siebie hotele przystosowane do pobytu z dzieckiem. Imprezowicze zanurzą się w nocnym życiu rozrywkowej części Malty. To co jest fajne w Malcie to to, że można na nią latać przez cały rok – np. z dobrym biurem podróży – https://r.pl/malta, które zapewni całkowitą opiekę, zawiezie w każde miejsce (podróżowanie po Malcie może być nieco kłopotliwe) i zdejmie z głowy wszystkie problemy typu wybór noclegu, posiłki itd. Taką Maltę można np. połączyć ze zwiedzaniem Sycylii.