Grecja

Arkadia na Krecie.

Kreta to nie tylko Knossos, Chania i Heraklion to także mnóstwo innych pięknych miejsc związanych z grecką historią walki o niepodległość.

Z walką o niepodległość bardzo mocno związany jest jeden z kreteńskich klasztorów.

Moni Arkadiu to klasztor położony 25 km od Retimno. Stoi w najwyższym miejscu krętego wąwozu. Nie wiadomo kiedy klasztor został założony. Wiadomo, że przynajmniej od średniowiecza stał w tym miejscu niewielki kościółek z kilkoma mnisimi celami wokół niego. Jego obecny kształt pochodzi z XVI wieku. Podobno został nazwany na cześć cesarza bizantyjskiego Arkadiusza. Klasztor od zawsze był bardzo ważnym ośrodkiem edukacji. Mieszkający w nim zakonnicy zajmowali się przepisywaniem rękopisów. Od XVIII wieku w klasztorze funkcjonował warsztat złotego haftu. Mnisi haftowali kościelne tkaniny i później sprzedawali je kościołom. W ten sposób zarabiali na utrzymanie klasztoru.

Ze względu na swoje położenie klasztor był idealnym schronieniem dla chrześcijan prześladowanych przez muzułmanów zamieszkujących Kretę. Monastyr był  ważnym ośrodkiem powstańczym. Mnisi aktywnie uczestniczyli w walce przeciwko okupacji tureckiej. W 1821 Turcy splądrowali klasztor i siłą wygonili z niego mnichów. Po jakimś czasie udało im się wrócić. Pod koniec XIX wieku na Krecie wybuchło powstanie przeciwko panowaniu Turków osmańskich. 9 listopada 1866 roku w klasztorze schronili się chrześcijańscy uciekinierzy. Klasztor został otoczony przez wojska Turków osmańskich. W klasztorze znajdowało się paruset powstańców plus ok. 700 kobiet i dzieci. Kobiety i dzieci ukryły się w prochowni. Kiedy Turcy wdarli się za mury, powstańcy za aprobatą opata Gabriela podjęli decyzję o wysadzeniu prochowni.  Zginęli wszyscy ukrywający się w prochowni. Resztę wyrżnęli w pień tureccy żołnierze.

Obecnie w klasztorze znajduje się muzeum, w którym można zobaczyć imponującą kolekcję ikon.

Zobaczyć można szaty pochodzące z warsztatu klasztornego.

Zachowało się również kilka starych ksiąg.

Jest też wystawa poświęcona walce o niepodległość Krety i bohaterskiej obronie klasztoru.

Centralne miejsce monastyru to piękny XVI wieczny kościół uważany za najpiękniejszą wenecką budowlę na Krecie.

Obecnie w klasztorze mieszka 7 mnichów. Jest tu muzeum, kościół i niewielki sklepik, w którym oprócz pamiątek można też kupić produkty wytwarzane przez klasztor (dżemy, miody itd.). Niesamowite wrażenie robi prochownia. Dzięki zwiedzającym klasztor może się utrzymać, dlatego warto podjechać i zajrzeć do klasztoru.

Źródło:

https://www.arkadimonastery.gr/