Polska

Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim.

Dawno dawno temu w czasach Cesarstwa Rzymskiego Pruszcz Gdański był bardzo ważną osadą na bursztynowym szlaku.

W czasach tych brzeg Bałtyku wyglądał nieco inaczej, a Pruszcz leżał nad jeziorem lagunowym, które dawało mu bezpośredni dostęp do morza. Tak więc Pruszcz był ważnym ośrodkiem handlowym. Dzięki badaniom archeologicznym wiadomo, że był to teren gęsto zaludniony i że ludność żyła na niezłym poziomie, na co wskazują bogato wyposażone groby.

Faktoria Handlowa mogła się znajdować w miejscu, w którym obecnie można zobaczyć jej rekonstrukcję, ale nie ma na to dowodów. Na pewno na terenie dzisiejszego Pruszcza Gdańskiego znajdowała się jakaś osada.

Rekonstrukcja Faktorii Handlowej jest bardzo ciekawym obiektem, w którym można dowiedzieć się czegoś więcej o szlaku bursztynowym i życiu ludzi w tamtych czasach. 

W Faktorii przede wszystkim pokazane są eksponaty, które archeolodzy wydobyli w trakcie prac na tych terenach.

Na terenie Faktorii znajduje się kilka przykładowych obiektów osady handlowej.

Najlepiej zacząć zwiedzanie od Chaty Wodza, w której znajduje się wystawa eksponatów odnalezionych w trakcie badań archeologicznych na terenie Pruszcza Gdańskiego.

Tuż obok Chaty Wodza znajduje się Hala Targowa.

Zobaczyć w niej można stroje z okresu wpływów rzymskich (w tym żołnierzy rzymskich). W Hali odbywają się zajęcia z żywej historii dla szkolnej młodzieży i dzieci.

Chata Kowala, w której pokazano, jak wyglądało domostwo w czasach rzymskich oraz warsztat kowalski.

W chacie Bursztyniarza zobaczyć można warsztat pracy rzemieślnika zajmującego się obróbką bursztynów. Stworzenie tej chaty związane jest z tym, że na terenie Pruszcza Gdańskiego znaleziono podczas prac archeologicznych mnóstwo biżuterii wykonanej z bursztynu.

Tuż obok znajduje się rekonstrukcja kręgu kamiennego.

W Faktorii jest całe mnóstwo kamieni runicznych.

Na terenie Faktorii odbywa się wiele pokazów oraz zajęć dla dzieci. Organizowane są warsztaty m.in. z farbowania tkanin, wypału ceramiki, gotowania technikami znanymi w dawnych czasach. Chętni mogą spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku.

Fantastyczną rzeczą szczególnie dla dzieci jest zagroda ze zwierzętami. Podczas naszych odwiedzin  był niestety tylko jeden kozioł (bardzo towarzyski) i stado bażantów. W tej chwili kozioł dostał nowe kozie towarzystwo. Pojawiły się również owce. Brakuje tylko kota!

Źródło:

https://faktoria-pruszcz.pl/

3 komentarze

  • leszek

    faktoria faktorią ja czekam na Wasze prywatne historie szwedzko-polskie…LS.Czekam!!!
    W

    • Agnes Wieckowska

      Jakoś tak mi dziwnie pisać o naszych prywatnych historiach. W wersji cześkowej było o wiele łatwiej. Na fejsbukowych fanpage jest trochę prywaty. Dziękuję, że pytasz co u nas! p.s. jak coś to pisz w formularzu kontaktowym.

  • KK

    Dzień dobry.
    1)Wpis o faktorii super !
    2)Od jakiegoś czasu ,w coraz bardziej otaczającej nas rzeczywistości dostrzegam pewnego rodzaju schizofreniczne podejście typu,RODO,wymazywanie twarzy ze zdjęć,zgody itp i jednocześnie pewnego rodzaju ekschibicjonizm omawianie publiczne prywatnego życia,czasem z krępującymi otoczenie szczegółami.Rozumiem potrzebę wsparcia,wygadania ,podzielenia się.A może czasem warto zastanowić się czy dobrze jest udzielać publicznie ,,wrażliwych,, informacji .Decyzja oczywiście należy do każdego z nas.Ukłony KK

Discover more from Agnes na szwedzkiej ziemi

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading