Podróże,  Polska

Zwiedzanie Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie.

Jednym z oddziałów Muzeum Morskiego w Gdańsku jest Centrum Konserwacji Wraków Statków, które znajduje się w Tczewie. Odział, został otwarty w 2016 roku w nowo wybudowanym budynku na tyłach Muzeum Wisły. W miejscu tym znajdowała się kiedyś pracownia konserwatorska Centralnego Muzeum Morskiego, którą zresztą stworzono w dawnych przyfabrycznych warsztatach.

Centrum powstało dzięki współpracy z Norweskim Muzeum Morskim. Jest to jedno z kilku miejsc w Polsce, w którym można zobaczyć konserwatorów przy pracy.

Muzeum to magazyn studyjny i pracownia konserwatorska.

Pracownia to otwarta hala, w której znajdują się warsztaty: ślusarski, kowalski, stolarski i szkutniczy. Jest tu RTG ze skanerem i wiele innych potrzebnych urządzeń do prowadzenia prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych. Pracę konserwatorów można oglądać ze specjalnego „balkonu”.

Z którego również można podziwiać również część wystawienniczą.

Część wystawiennicza to elementy i zabytki wydobyte z wraków przez Dział Badań Podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego.

Wzdłuż jednej ze ścian powieszone są zabytkowe łodzie z Polski i innych części świata.

Imponująca jest kolekcja kajaków z pierwszej połowy XX wieku.

Zobaczyć też można jeden z pierwszych jachtów spawanych „Kumka IV” oraz „Opty” zbudowany specjalnie dla Leonida Teligi, którym nim opłynął kulę ziemską.

Jest to ciekawe i zarazem bardzo nietypowe muzeum, które na pewno warto odwiedzić. Dodam, że jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Mnóstwo paneli interaktywnych sprawia, że również dzieci będą zainteresowane tym obiektem.

Źródło:

https://www.nmm.pl/centrum-konserwacji-wrakow-statkow/centrum-konserwacji-wrakow-statkow.