Gdańsk

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku.

Jarmark Bożenarodzeniowy w Gdańsku zaczyna się pod koniec listopada i trwa do 23 grudnia. Kiedyś trwał krócej, ale jakiś czas temu Gdańsk dołączył do innych państw europejskich, w których jarmarki trwają o wiele dłużej niż dwa tygodnie. Jarmark tradycyjnie ulokowany jest na Targu Węglowym i Zbrojowni, oraz (to też jest od kilku lat nowość) na ulicy Tkackiej i Zespół Przedbramia. Jednego roku Jarmark został ulokowany na Długim Targu obok choinki (mnie ta lokalizacja bardzo się podobała), ale najwyraźniej ta lokalizacja nie była trafiona, bo więcej już jej nie powtórzono.

Jarmark przez wiele lat przechodził różne transformacje. Wcześniej sprzedawcy znajdowali się w wielkiej hali na Targu Węglowym i ten jarmark był…średni.

Od kilku lat Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku rozbłysł i to do tego stopnia, że zajął II miejsce w konkursie European Best Christmas Market 2023. To oznacza, że w Gdańsku mamy jeden z najpiękniejszych Jarmarków Bożonarodzeniowych w Europie.

Jarmark oczywiście ma swoją maskotkę i jest nią para dziadków do orzechów nazwanych: Państwo Orzechowscy. Ubrani są w mundury gdańskich żołnierzy garnizonowych z XVIII wieku i świetnie się wpisują w modę na dziadki do orzechów, jaka ostatnio panuje na świecie. Tych dziadków na Jarmarku jest całe mnóstwo. W zeszłym roku można było kupić np. kubek z gdańskim dziadkiem do orzechów i jednocześnie wspomóc Hospicjum.

Stałą jest Zbrojownia, w której zawsze znajdują się stoiska z rękodziełem.

Na Targu Węglowym znajduje się strefa atrakcji takich jak scena muzyczna z tronem Mikołaja.

Na Targu znajduje się również piękna Karuzela, domek św. Mikołaja z interaktywnymi saniami oraz wirujące beczki.

Ogromną atrakcją jest Łoś Lucek – szczególnie dla dzieci.

Targ to zagłębie stoisk z lokalnymi przysmakami z różnych stron świata. To idealne miejsce, żeby napić się pysznego grzańca. Minusem dla mnie jest to, że na Jarmarku brakuje przysmaków kuchni kaszubskich. Standardowo są oscypki, popularne ostatnio churrosy i langosze, ale brak kaszubskiej buły ze śledziem i babki kartoflanej. 

Ulicę Tkacką, która aż się prosi o stragany jarmarczne, Jarmark objął od niedawna i jest to miejsce, w którym można coś znaleźć na prezent, ale również można dostać lokalne produkty spożywcze.

Od pewnego czasu Jarmark obejmuje również Przedbramie.

Na Jarmarku jest ponad 120 stoisk z upominkami, dekoracjami (piękne bombki), rękodziełem, naturalnymi kosmetykami. Kupić można ciepłe rękawice i skarpety. A co najważniejsze spróbować przysmaków z całego świata.

Na Jarmarku znajduje się również część oświetlenia świątecznego, którym udekorowany jest cały Gdańsk.

Od wtorku do niedzieli odbywają się przeróżne atrakcje typu świąteczne karaoke, czytanie baśni z Teatrem Wybrzeże i Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną, występy różnych zespołów, akcje charytatywne, parady, chóry kolędników, warsztaty, a dla najmłodszych przedstawienia i animacje, a także zabawy organizowane przez Caritas.

Mapa Jarmarku

Źródło:

https://bozonarodzeniowy.pl/

https://www.forbes.com/sites/joanneshurvell/2022/12/08/europes-best-christmas-markets-for-2022-number-one-is-budapest/?sh=5e4a75ce3535