Chorwacja

Kupari – zapomniana zatoka.

Chorwacja to nie tylko przepiękne nadmorskie miasta. Chorwacja to również opuszczone domy, które straszą pustymi oknami i dziurami po pociskach. W Chorwacji wciąż można zobaczyć ślady po bratobójczej wojnie w latach 90 tych.

Jednym z takich śladów jest kompleks hotelowy w Kupari niedaleko Dubrownika.

Zanim powstał w tym miejscu kompleks hotelowy na przełomie XIX i XX wieku znajdowała się tutaj cegielnia, której właścicielem był poseł i bogaty posiadacz ziemski, Brnja Caboga, właściciel pierwszego samochodu w Dubrowniku. Nazwa Kupari wzięła się od cegieł, które w tej okolicy nazywane są „kupa”.

Pierwszy hotel w tym miejscu został wybudowany przez Czechów w 1920 roku na miejscu starej cegielni.

W latach 60 tych zaczęły powstawać kolejne hotele. Kompleks to 6 hoteli plus trzy wille dla Tito i wysokich dostojników państwowych. Przed wojną w latach 90 tych był to najlepszy i najbardziej luksusowy kompleks hotelowy w całej Jugosławii przeznaczony dla jugosłowiańskich oficjeli i oficerów Jugosłowiańskiej Armii Ludowej z rodzinami. Cały kompleks hotelowy mógł pomieścić około 2000 gości, plus na pobliskim kampingu było miejsce dla 4500 osób.

Hotele Goricina I i II – razem mogły pomieścić ponad 500 gości.

Hotel Pelegrin wybudowany w 1964 roku mógł pomieścić 419 gości. Jest to po Grand Hotelu najciekawszy architektonicznie hotel.

Hotel Kupari – największy na 554 gości.

Hotel Mladost – dla 180 gości.

W czasie wojny domowej Kupari (zajęte przez chorwackie siły) zostało ostrzelane od strony morza, a następnie zajęte przez Jugosłowiańską Armię Ludową.

Jeszcze przez kilka lat po wojnie kompleks hotelowy był użytkowany. W 1998 roku w trzech hotelach swoją bazę miała armia chorwacka. W 2001 roku ośrodek został opuszczony całkowicie. Z czasem budynki zostały doszczętnie splądrowane i w większości spalone.

Podobno wielu okolicznych mieszkańców wybudowało swoje domy z cegły pochodzącej z hotelowego kompleksu. Obecnie teren z budynkami czeka na nabywcę i…popada w coraz większą ruinę. Swego czasu pojawiła się propozycja wyburzenia wszystkich budynków oprócz Grand Hotelu, ale chorwaccy architekci zaprotestowali przeciwko wyburzeniu perełki modernistycznej, jaką jest malowniczo położony hotel Pelegrin.

Plaża Kupari została całkowicie zdewastowana w czasie wojny w latach 90 tych. Przed wojną była wyposażona we wszelkie udogodnienia, a część znajdująca się niedaleko willi Tito była przeznaczona dla nudystów. Plaża jest podobno jedną z najładniejszych plaż w okolicy.

Jeszcze kilka lat temu krążyła plotka, że teren jest jeszcze zaminowany i wejście na jego teren grozi śmiercią albo kalectwem. Plotkę rozpuścili okoliczni mieszkańcy, chcąc mieć plażę tylko dla siebie.

Źródła:

https://hr.wikipedia.org/wiki/Kupari

Click to access Kupari.pdf