Nowy Staw – podróż w przeszłość.
Nowy Staw to niewielkie miasto, które znajduje się na Pomorzu Gdańskim, a dokładnie na Żuławach Wiślanych. Przez Nowy Staw przepływa rzeka Święta, która co ciekawe w Nowym Dworze nazywa się Tuga/Tuja.
Jest to miasto o ciekawej historii. Znaleziska archeologiczne dają dowody na to, że w tym miejscu istniała osada jeszcze przed X wiekiem. Miasto tak naprawdę rozwinęło skrzydła pod rządami krzyżackimi. W 1316 roku Nytyska wieś otrzymała przywilej lokacyjny. Kilkadziesiąt lat później otrzymała prawa miejskie.
W 1400 roku rozpoczęto budowę kościoła parafialnego pw. św. Matusza.
W II połowie XVI wieku powstała gmina protestancka. W latach 1803-1804 w miejscu spalonego ratusza został wybudowany kościół ewangelicki. Kilkadziesiąt lat później otrzymał ciekawą wieżę, od której nazywany jest dzisiaj „ołówkiem”. W kościele dzisiaj znajduje się galeria. W środku można zobaczyć fundamenty starego ratusza.
W XIX wieku w Nowym Stawie osiedla się pierwszy Żyd i zakłada manufakturę tekstylną. W XIX wieku powstaje cmentarz żydowski, który zostaje zniszczony w czasie II wojny światowej i w tej chwili w jego miejscu znajduje się pole uprawne.
W II połowie XIX wieku Nowy Staw przeżył swój rozkwit. Powstały wtedy nowe drogi, linie kolejowe, usprawniono żeglugę rzeczną, wybudowano cukrownię i słodownię.
Słodownia jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu budynków w Polsce. Niestety na tę chwilę stoi pusta i powoli niszczeje.
Z dawnej cukrowni już nie wiele pozostało.
To, co jest ciekawe w Nowym Stawie to to, że ma dwa rynki obok siebie. Jeden to rynek Kościuszki.
Przy tym rynku zobaczyć można dom z pięknymi zielonymi drzwiami.
Drugi rynek to rynek Pułaskiego.
Na tym rynku na szczególną uwagę zasługuje piękny budynek z czerwonej cegły.
Do obu rynków prowadzą dwie ciekawe uliczki. Do rynku Kościuszki – ulica Mickiewicza, przy której zobaczyć można jedyne w mieście domy szczytowe.
Do rynku Pułaskiego prowadzi ulica Wita Stwosza, którą mieszkańcy Nowego Stawu nazywają „Złotą uliczką”. Uliczka faktycznie jest bardzo urokliwa i gdyby dodać bruk to wyglądałaby niesamowicie.
Nowy Staw jest zagłębiem pięknych domów.
Mieszkańcy szczególnie dumni są z jedynego w Nowym Stawie domu secesyjnego.
W Nowym Stawie zobaczyć również można dom podcieniowy.
A jako fanka wież ciśnień muszę wspomnieć o wybudowanej w 1921 roku wieży, którą odnowiono w 2012 roku.