Przewodnik po Sztokholmie,  Przewodnik po Szwecji,  Szwecja,  Szwedzkie pałace i zamki

Kastellholmen.

W centrum Sztokholmu zobaczyć można niewielką wyspę, nad którą góruje romantyczny zameczek. To Kastellholmen, a zameczek w kształcie kokardy to Kastellet.

Wysepka połączona jest mostem z inną wyspą, Skeppsholmen.

Ta niewielka wyspa, której powierzchnia wynosi 3,1 ha, obfituje w ciekawe budynki.

Najciekawszym jest zamek, czyli Kastellet. Pierwszy zamek w tym miejscu stanął w 1667 roku. Pełnił różne funkcje. Przede wszystkim był obiektem służącym do witania przepływających obok statków (salutami flagowymi i wystrzałami z armaty). Wykorzystywany był również jako prochownia, magazyn i fabryka amunicji. W 1845 roku w wyniku nieudanego eksperymentu z amunicją zamek wyleciał w powietrze. Na jego miejscu wybudowano nowy w stylu neogotyckim. W 1939 roku kiedy wybuchła II wona światowa, zameczek stał się częścią stałej obrony powietrznej Sztokholmu. W 1956 roku zamek przerobiono na lokale mieszkalne. W latach 70 tych stał się centrum konfererencyjno-biurowym.

Każdego ranka począwszy od 1640 roku, wciągana jest na maszt szwedzka flaga. Za każdym razem kiedy do Sztokholmu przybywał obcy okręt wojenny, rozlegał się wystrzał z armat znajdujących się na zamkowym tarasie. Z flagą jest związana ciekawa historia. W 17 maja 1996 roku w święto narodowe Norwegii kilku młodych mężczyzn wciągnęło na maszt norweską flagę. Taki żart, że teraz to Norwegia rządzi Szwecją. Jak wiadomo, to Norwegia zawsze była pod butem Szwecji, a Norwedzy są uważani za coś gorszego.

Zaraz przy moście wiodącym na wyspę zobaczyć można piękny, ceglany budynek. Został zbudowany w 1882 roku przez Królewski Klub Łyżwiarski i swego czasu był bardzo popularnym miejscem spotkań dla młodych ludzi. Jak tylko zamarzał przesmyk pomiędzy dwiema wyspami, urządzano na nim lodowisko. Dzisiaj znajduje się w nim centrum konferencyjno-restauracyjne.

W południowej części wyspy znajduje się szopa na węgiel, która została zbudowana w 1839 roku. Obecnie jest wykorzystywana jako magazyn i pomieszczenie Klubu Tre Kronor av Stockholm.

Zaraz obok szopy znajduje się niewielki budynek z XVIII wieku w którym mieszkał konstabl. W XIX wieku mieściła się tu karczma Blåsut. Obecnie w budynku mieszczą się dwa mieszkania.

Hantverksbostället został wybudowany w 1736. Był to szpital marynarki wojennej, który w XIX wieku został przekształcony w koszary. Obecnie mieszczą się w nim mieszkania.

Po zachodniej stronie wyspy wznosi się dom podoficera. Pierwotnie był to dom kwarantanny w Djurhamn na archipelagu sztokholmskim. W 1858 roku stacja kwarantanny została zamknięta, a budynek rozebrano, przetransportowano i złożono na Kastellholmen. W tym budynku również znajdują się obecnie mieszkania.

O militarnym charakterze wyspy przypomina np. mini bunkier.

Otoczenie Kastelholmen jest zagłębiem wraków. Archeolodzy naliczyli ich około trzydziestu. Jeden z nich można zobaczyć przy niskim poziomie wody. Jest to prawdopodobnie wrak okrętu wojennego z XVII wieku.