Albania

Albańskie smaki.

Albańska kuchnia to kuchnia bałkańska w pełnym tego słowa znaczeniu, z tym że jest w niej pełno ryb i owoców morza. Albania długo była pod butem tureckim więc siłą rzeczy i jej kuchnia wyrosła na wpływach państwa osmańskiego. Ogromne znaczenie na rozwój kuchni tego państwa miało też to, że od zawsze był to kraj ubogi i izolowany. W jego tradycyjnej kuchni na próżno szukać wymyślnych dań.

Zacznijmy nasz przegląd przysmaków albańskich od tych, które wiążą przeszłość Albanii z panowaniem tureckim. I najlepszym tego przykładem jest albańska kawa z tygielka, podawana z galaretką. W Albanii podobno wypija się więcej kawy niż we Włoszech.

Baklava – niesamowity wybór i można również spróbować tej „włochatej” czyli Kadaif.

W restauracji jeżeli chce się spróbować typowych dla Albanii potraw, najlepiej jest zamówić tradycyjny mix, na którym znajdzie się byrek, kulki ryżowe, faszerowana papryka, albańskie gołąbki, które robione są z liści winorośli i placek ze szpinaku i kukurydzy.

Koniecznie należy spróbować pysznego mięsa przyrządzanego na grillu.

Genialnych kiszonek.

Kuchnia albańska to również wpływy pobliskiej Grecji. Pyszna sałata grecka i tzatziki świetnie komponują się z mięsem albańskim.

Albańczycy zawsze chętnie uciekali do Włoch, niektórzy po dorobieniu się wracają do ojczyzny i np. otwierają pizzerię. Tak pysznej pizzy nie jadłam nawet we Włoszech. Jeżeli będziecie w Vlora to zajrzyjcie do pizzerii Amantia.

Nie tylko pizza, ale też i makarony wychodzą genialnie spod ręki wyuczonych we Włoszech kucharzy.

A co z alkoholem? Albania to końcu muzułmański kraj. Jest, a narodowym trunkiem i znakiem rozpoznawczym jest brandy Skenderbeu. Podobno świetna.

Innym znakiem rozpoznawczym jest oczywiście raki, którą można kupić zarówno w sklepie jak i na targowisku. Jest to chyba najlepsza raki na Bałkanach.

Albania jest również sporym producentem win.

Ma też swoje browary.

Nie można zapomnieć o dumie narodowej, czyli miodzie, który sprzedawany jest dosłownie wszędzie i niezłych oliwkach.

To jest oczywiście tylko ułamek tego co oferuje kuchnia albańska i najlepiej sprawdzić to z dobrym biurem podróży. Jeżeli interesują Cię wakacje w Albanii możesz sprawdzić ofertę Itaki – tutaj możesz sprawdzić ofertę. Jest na pewno inna od kuchni państw byłej Jugosławii, ale równie smaczna.