Grecja

Pałac w Knossos.

Knossos to chyba obowiązkowy dla każdej wycieczki punkt na Krecie.

W dawnej stolicy minojskiej Krety znajdował się największy zespół pałacowy na wyspie. Miał on ponad 1000 pomieszczeń. Wyposażony był w system kanalizacyjny, a nawet spłukiwane toalety.

Z Knossos związany jest jeden z mitów greckich opowiadający o Minotaurze – człowieku z głową byka. Mieszkał on w labiryncie, który znajdował się pod pałacem.

Pierwszy pałac w Knossos zbudowano gdzieś około 1900 r. p.n.e. Dwieście lat później został zniszczony przez trzęsienie ziemi. To, co obecnie można zobaczyć to pozostałości po drugim pałacu.

Ruiny zostały odkryte pod koniec XIX wieku przez kreteńskiego archeologa. W tym czasie Kreta była pod okupacją turecką. W obawie przed zniszczeniem przez Turków nowego znaleziska prace archeologiczne przerwano. Dopiero po zmianie prawa archeologicznego wznowiono prace. W 1899 roku teren wzgórza kupił brytyjski archeolog Artur Evans, który częściowo zrekonstruował pałac.

W trakcie prac odkryto, że pałac był wiele razy przebudowywany. Nie znaleziono śladów fortyfikacji co oznacza, że pałac nie miał umocnień obronnych (stąd pewnie jedna z teorii mówiąca, że był to olbrzymi obiekt kultu religijnego). Do pałacu prowadziły dwa wejścia. Pierwsze od strony południowej i drugie od strony północnej. To pierwsze prowadziło przez monumentalny przedsionek. 

Północne wejście ozdobione jest kopią fresku przedstawiającego szarżującego byka.

Pałac był piętrowy.

Na dole znajdowały się pomieszczenia gospodarcze. Na górze pomieszczenia mieszkalne, reprezentacyjne. Te na dole były niewielkie i poprzedzielane wąskimi korytarzami – stąd skojarzenie z labiryntem. W centrum znajdował się dziedziniec, a przy nim sala tronowa i sanktuarium.

Pomieszczenia reprezentacyjne miały posadzki z kamienia, ściany pokryte były freskami, a kolumny pomalowane na czerwono.

Po wschodniej stronie znajdowały się apartamenty królewskie. 

Po zachodniej stronie zachowały się okrągłe jamy, które prawdopodobnie służyły za spichlerze. Po tej stronie były też magazyny.

W ruinach odkryto mnóstwo zabytków, które obecnie znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie.

Rekonstrukcje Evansa są mocno dyskusyjne (za jego czasów były mocno krytykowane przez środowisko archeologiczne), ale dzięki nim można sobie lepiej wyobrazić pałac. 

Discover more from Agnes na szwedzkiej ziemi

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading