Twierdza Samuela w Ochrydzie.
W Ochrydzie już w starożytności istniały fortyfikacje obronne. Macedończycy przypisują ich budowę Filipowi II, ojcu Aleksandra Wielkiego. O fortyfikacjach ochrydzkich można przeczytać u rzymskiego historyka Tytusa Liwiusza. Forteca broniła przed najazdami wędrownych plemion. Z jej dobrodziejstw korzystało Bizancjum, za którego czasów twierdza została rozbudowana.
Na przełomie X i XI wieku to, co pozostało z czasów bizantyjskich, zostało rozbudowane i wzmocnione przez panującego w tym czasie na tych ziemiach cara Samuela. Do początków XV wieku twierdza była miastem Ochryda. Po zajęciu twierdzy przez Turków osmańskich i przybyciu kolonistów z Azji Mniejszej osada zaczęła się rozrastać na niższe poziomy wzgórza.
Twierdza jest jednym z największych zamków średniowiecznych w całej Macedonii. Niestety przez lata poddawana była licznym rozbiórkom, ale i naprawom. Większość stojących murów to rekonstrukcja. W 2006 roku część antycznych murów się zawaliła.
Jednym z nielicznych oryginalnych fragmentów murów jest główna brama twierdzy.
Mury twierdzy wznoszą się 100 metrów nad poziomem Jeziora Ochrydzkiego. Ich wysokość wynosi od 10 do 16 metrów. W murach można znaleźć cegły bizantyjskie oraz kamienie z greckimi napisami.
Dzięki pracom archeologicznym znaleziono na terenie twierdzy m.in. antyczną złotą maskę i mnóstwo złotych i srebrnych przedmiotów.
Z murów twierdzy rozpościera się przepiękny widok na Ochryd i Jezioro Ochrydzkie.
Twierdza wymaga wielu napraw, a przejście przez mury wymaga odwagi, a przede wszystkim dobrych butów.