Niesamowite historie,  Przewodnik po Szwecji,  Szwecja,  Szwedzkie pałace i zamki

Duchy z Bogesund.

Niedaleko Vaxholm leżącym w obrębie Sztokholmu znajduje się ciekawy zameczek. 

Bogesund może się pochwalić długą historią. Niedaleko zamku znajdują się stare cmentarzyska. Bogesund jest wymieniane w źródłach z XIV wieku. Sam zamek został wybudowany w latach 40 tych XVII wieku przez hrabiego Pera Brahe Młodszego. Per będąc w świcie króla potrzebował siedziby odpowiadającej jego pozycji na dworze królewskim więc na odziedziczonej ziemi wybudował niewielki zamek.

Ddo roku 1753 zamek pozostawał w rękach rodziny Brahe.

Przez kilka lat zamek pozostawał niezamieszkały. Pod koniec XVII wieku nowi właściciele przeprowadzili renowację zamku.

Na początku XIX wieku zamek przeszedł przeobrażenie. Zamek otrzymał cztery narożne wieże, nowe wejście, a na drugim piętrze powstał balkon. Zamek nabrał wyglądu średniowiecznego zamku.

W 1906 roku zamek trafił w ręce porusznika Nilsa von Lantinghausen von Höpken. Bogesund traktował on jako letnią posiadłość. Budynek na na tamte czasy był już mocno przestarzały. Nie było w nim bieżącej wody, elektryczności i kanalizacji. Do tego wszystkiego zamek ogrzewany był wyłącznie za pomocą pieców kaflowych i kominków. Höpken odwiedzał zamek coraz rzadziej aż w końcu stwierdził, że nie stać go na jego utrzymanie i zamknął na cztery spusty. Zamek zaczął coraz bardziej niszczeć. Po komnatach grasowali złodzieje wynosząc drogocenne przedmioty, a zamek dostał miano zamka duchów. Pod koniec lat 30 tych państwo szwedzkie próbowało odkupić zamek od Nilsa ale udało się to dopiero w roku 1946. Dalej nie było lepiej. Najpierw w zamku zamieszkali pensjonariusze poprawczaka którzy pracowali w lesie. Następnie był tu m.in. zakład dla alkoholików a nawet były prowadzone eksperymenty z pestycydami i impregnatami. Zamek był w coraz gorszym stanie. W latach 1969–1972 przeprowadzono renowację elewacji i wstawiono nowe okna. W 1996 roku rozpoczęto szeroko zakrojone prace konserwatorskie. 11 sierpnia 2012 r. zamek ponownie otworzył podwoje dla zwiedzających. Obecnie zamek można wynająć na wesele i inne imprezy,a także sesje zdjęciowe. W zamkowej kaplicy można wziąć ślub albo ochrzcić dziecko. W sezonie letnim odbywają się tu nabożeństwa i koncerty.

W latach 2015-2016 nakręcono tu program reality „Jedna noc na zamku” w którym pokazano szwedzkie gwiazdy które spędzały na zamku noc w obecności medium. Program oczywiście nie bez powodu kręcono właśnie w tym miejscu.

Zamek w środku nie wygląda już tak strasznie jak w połowie XX wieku ale osoby które w nim pracują twierdzą, że mimo postępujących prac konserwatorskich i poprawy jego wyglądu jest w nim coś przerażającego. W kaplicy zamkowej ludzie często czują dziwny podmuch powietrza i mają uczucie jakby coś koło nich siedziało. Szczególnie jest to mocne uczucie w dniu śmierci pierwszego właściciela Pera Brahe. Kelnerzy opowiadają o otwierających się albo zamykających się drzwiach. Wspominają też o tym, że często czują dotyk ręki na plecach. Jeden z nocujących na zamku gości opowiadał jak w nocy przebudziło go niesamowite zimno i kroki oraz szmer wielu głosów.

W końcu nazwa zamek duchów nie wzięła się bez powodu.

Źródła:

http://www.bogesundsslott.se/

https://skarn.se/greven-fran-graven/