Szwedzkie święta

Dzień Matki w Szwecji.

W Szwecji Dzień Matki obchodzony jest zawsze w ostatnią niedzielę maja (czasami w pierwszą czerwca). Szukając informacji o tym święcie natrafiłam na bardzo ciekawe rzeczy. Nie wiedziałam, że to międzynarodowe święto, które jest obchodzone w różnych częściach świata. Nie wiedziałam również, że święto to jest obchodzone w różnych terminach i tak 26 maja Dzień Matki obchodzony jest tylko w Polsce. Wiele państw obchodzi je…..8 marca. Najwięcej jednak obchodzi je w maju, a konkretnie mówiąc – w drugą niedzielę maja.

Skąd to święto się wzięło? Oczywiście od starożytnych. Starożytni czcili swoje boginie-matki i ku ich czci organizowali festyny. Po nastaniu chrześcijaństwa to święto jak i wiele innych zostało zakazane, ale powróciło w Anglii i Szkocji gdzie co trzecią/czwartą niedzielę służący odwiedzali swoje matki w domach rodzinnych. Utarł się tam wtedy zwyczaj przynoszenia Matce podarku/ciasta. Wszystko jednak na całego zaczęło się w Stanach Zjednoczonych, gdzie Anna Jarvis rozpoczęła kampanię i doprowadziła do ustanowienia Dnia Matki świętem narodowym. Dzień Matki najpierw przyjął się w poszczególnych stanach, a następnie rozpowszechnił się na całym świecie.

W Szwecji o tym dniu przypomina się już tydzień wcześniej. W sklepach pojawiają się kartki z życzeniami.

Na ulicach „biją po oczach” banery reklamowe zachęcające do zakupów w galerii w centrum Sztokholmu.

Na fejsie jest zatrzęsienie reklam restauracji i kawiarni oferujących specjalne rabaty z okazji święta mamy.

W szkole szwedzkiej na zajęciach również była mowa na ten temat  i stąd wiem, że Szwedzi w tym dniu idą do swoich mam z kwiatkami, a Ci co nie mogą wysyłają kartki z życzeniami. Dokładnie tak jak w Polsce.

Jeszcze raz wszystkiego najlepszego dla mojej Mamy i dla wszystkich, innych Mam!!!