Szwecja na co dzień

EU-kortet (EKUZ) w Szwecji.

Jakiś czas temu skończyła się ważność mojej karty z polska zwanej EKUZ a po szwedzku EU-kortet. Powoli zbliżają się wyjazdy wakacyjne więc trzeba sobie taką kartę wyrobić na nowo. W Szwecji zajmuje to dosłownie pięć minut. Przy całej szwedzkiej biurokracji wyrobienie tej karty to coś niebywale szybkiego. 

W Szwecji wyrobieniem takiej karty zajmuje się urząd będący odpowiednikiem polskiego ZUS-u. W Szwecji nie musimy wypełniać druku i zanosić go osobiście do oddziału urzędu. Tutaj wystarczy wejść na stronę internetową urzędu czyli  https://www.forsakringskassan.se/privatpers, wybrać odpowiednią zakładkę, wpisać swój numer pesel (szwedzki) i gotowe. 

Po kilku dniach karta przychodzi do nas pocztą. Karta jest ważna aż trzy lata.

Zastanawiam się kiedy w Polsce wprowadzą takie udogodnienie. Pierwszy krok już zauważyłam – można wypełnić wniosek na stronie internetowej i wydrukować. To już jest pewne udogodnienie. Pytanie kiedy następne?

2 komentarze

  • Aga

    Ten wydrukowany wniosek można potem zeskanować i wysłać razem z zeskanowanym dowodem emailem do głównego urzędu w województwie. Kartę przysyłają do domu w ciągu kilku dni. Przynajmniej na podkarpaciu tak jest. Szkoda tylko, że ważność takiej karty nie jest zawsze 3 lata tak jak w Szwecji. No i z drukowaniem i skanowaniem wniosków jest trochę zachodu, ale zawsze to coś! Zwłaszcza, że alternatywą jest czekanie kilka godzin w kolejce w urzędzie :/

  • justi

    Staram się właśnie o wydanie EU-kortet i zadzwoniłam w tej sprawie do forsakringskassan.
    Zostałam poinformowana , że na kartę będę oczekiwać od 4-8 miesięcy!
    Dowiedziałam się , że w czasie oczekiwania na kartę jeśli dojdzie do wypadku w innym kraju sama mam pokryć koszty leczenia , a następnie zostaną one zwrócone! Szczerze, jestem zbita z tropu…