Szwecja na co dzień

Filmy z mojego kraju czyli czy można być fanem skandynawskiego kina.

Nie wiem jak Wy, ale ja nie znałam wcześniej filmów skandynawskich. Widziałam może z dwa i tyle. Pewnego dnia postanowiłam to zmienić.

Zacznę od filmów, które prawie zna każdy, czyli „Dzieci z Bullerbyn”, „Pippi Långstrump” czy „Emil i Lönneberga”. To filmy mojego dzieciństwa.

Źródło: https://sli.se/apps/sli/prodinfo.php?db=26&article=X%208852
Źródła: http://www.familydesign.se/en/selecte-motive/pippi-longstocking/herr-nilsson-pippi-langstrumpmp.html
Źróło: https://en.wikipedia.org/wiki/Emil_i_L%C3%B6nneberga_(film)#/media/File:Emil_i_L%C3%B6nneberga.jpg

Dla starszej młodzieży polecam film „Klejnoty rodzinne” w których gra Alicia Vikander, o której pisałam w poście: o szwedzkich aktorkach. Klejnoty rodzinne są przepiękną opowieścią i bardzo polecam ten film (uprzedzam, że Vikander pokazuje się w nim w pełnej krasie).

Źródło: https://www.filmweb.pl/film/Klejnoty+koronne-2011-612995

Szwedzi kochają kryminały i thrillery. Kochają też seriale kryminalne, które są całkiem całkiem. Sztandarowym serialem jest słynny „Wallander”. Całkiem niezłe są adaptacje filmowe prozy Camilli Läckberg. Strasznie surowe w odbiorze (brzydcy aktorzy, wyblakłe kolory), ale bardzo zbliżone do treści książki. 

Źródło: https://www.filmweb.pl/film/Morderstwa+w+Fj%C3%A4llbace%3A+Niemiecki+b%C4%99kart-2013-641370

Innym serialem kryminalnym, który mogę Wam polecić jest „Most nad Sundem”. Fantastyczny serial, który wciąga od pierwszej sceny. Fantastycznie oddany mrok i surowość Skandynawii. Zaczyna się niewinnie od przepołowionych zwłok leżących dokładnie na granicy Szwecji i Danii na moście łączącym te dwa państw. 

Źródło: https://www.filmweb.pl/serial/Most+nad+Sundem-2011-603823

Tych seriali jest całe mnóstwo jedne gorsze tak jak „Irene Huss”, inne lepsze lub nawet fantastyczne.

Jeżeli chodzi o thrillery to mogę polecić „Hipnotyzera” z Mikaelem Persbrandt, o którym pisałam w poście o aktorach szwedzkich – zajrzyj tutaj. „Hipnotyzer” nieźle trzyma w napięciu i pokazuje też Szwedów od podszewki. Film genialnie pokazuje, kto w szwedzkim domu nosi spodnie i szwedzki sposób na załatwienie problemów, czyli kubek kawy. Nie mogę też nie wspomnieć o fantastycznej Lenie Olin.

Źródło: https://www.filmweb.pl/film/Hipnotyzer-2012-615815

Inny thriller z przystojnym Mikaelem, jaki Wam mogę polecić to „Burza z krańców ziemi”. W tym filmie zagrała nasza polska „gwiazda” Izabella Scorupco. Pomijając Scorupco, to film jest całkiem niezły i przy okazji można zobaczyć największe, szwedzkie wygwizdowo, czyli Kirunę.

Źródło: https://www.filmweb.pl/film/Burza+z+kra%C5%84c%C3%B3w+ziemi-2007-399280

Jak jesteśmy przy kryminałach, to muszę polecić mój ukochany, szwedzki kryminał, czyli serię „Millennium”. Książki nie przeczytałam, ale film jest absolutnie fantastyczny i wersja duńsko-szwedzka jest o niebo lepsza od amerykańskiej.

Źródło: https://www.imdb.com/title/tt1639008/

Bardzo dobrym kryminałem nakręconym wspólnie przez Duńczyków i Szwedów jest „Druga szansa” w którym gra jeden z bohaterów „Gry o Tron” czyli Nikolaj Coster-Waldau. Film jest świetny – trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Aaa i pamiętajcie, żeby nie potrząsać zbyt mocno niemowlakami! Więcej już nie powiem.

Źródło: https://www.filmweb.pl/reviews/recenzja-filmu-Druga+szansa-17057

Moim, drugim ulubionym filmem szwedzkim jest thriller „Pozwól mi wejść”. To właściwie jest dramat, bo główną rolę odgrywa tutaj samotność, a wampir to tylko dodatek. Szwedzka wersja (Amerykanie musieli nakręcić swoją wersję) ma niesamowity klimat i jest to film, który daje do myślenia.

Źródło: https://www.google.com/search?q=Pozw%C3%B3l+mi+wej%C5%9B%C4%87&rlz=1C1CHBF_svSE882SE882&sxsrf=ALeKk01bHSsemDNRaGKsayU9hllPXK3Mdw:1601667602912&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj1y5Pk1JbsAhVhpYsKHTypAjUQ_AUoAXoECCAQAw&biw=1920&bih=928#imgrc=s9xdNAuyWJe8zM

Jak jesteśmy przy dzieciach to koniecznie musicie obejrzeć film z niesamowitą Noomi Rapace (to ta, co grała w „Millennium”) -i „Wykluczeni”. To film o problemach, jakie mają imigranci w Szwecji. Szwedzi pokazali problem z alkoholem wyśmiewanych przez siebie Finów (jakby sami go nie mieli), ale głównym tematem są dzieci i przy okazji możemy zobaczyć pracę słynnego, szwedzkiego socjalu.

Źródło: https://www.filmweb.pl/film/Wykluczeni-2010-545390

Skandynawowie lubią temat socjalu. Jakiś czas temu można było zobaczyć w kinach głośny film duńsko-szwedzki „Polowanie”. Zaczyna się niewinnie – dziewczynka zakochuje się w swoim przedszkolnym wychowawcy. Odtrącona opowiada dyrektorce placówki, że wychowawca pokazał jej „ptaka”. No i się zaczyna polowanie. Film fantastycznie pokazuje, jak kłamstwo może zniszczyć życie niewinnego człowieka. A takich przypadków w Szwecji jest pełno.

Źródło: https://www.filmweb.pl/film/Polowanie-2012-640318

Inny film o szwedzkim socjalu to film nakręcony we współpracy polsko-szwedzkiej czyli „Obce niebo”. Spodziewałam się czegoś lepszego po takiej reklamie, jaką miał ten film. Polonia szwedzka strasznie się ekscytowała tym filmem. Tak naprawdę nie ma czym bo Polacy w tym filmie zostali pokazani nieciekawie. Patologia mająca romanse na boku i problemy z agresją i do tego dziecko, które samo nie wie, czego chce. Za to baba z socjalu miód i malina i podobno takich suczydeł jest tutaj pełno. Aż rączki zacierają, na myśl o odebraniu komuś dziecka. Film też porusza problem pedofilii w rodzinach zastępczych i jest oparty na faktach.

Źródła: https://www.filmweb.pl/film/Obce+niebo-2015-723477

Już trochę z innej beczki, ale wciąż o problemach z młodzieżą opowiada film „Wyspa skazańców”, który bardzo gorąco polecam. To film szwedzko-norweski ze świetną rolą Stellana Skarsgård.

Źródło: https://www.filmweb.pl/film/Wyspa+skaza%C5%84c%C3%B3w-2010-478478

Film, który mogę Wam również polecić to „Call Girl”. Mocny film o problemie prostytucji wśród młodocianych, ale też o kulisach wyborów do parlamentu szwedzkiego w latach 70 tych. 

Źródło: https://www.filmweb.pl/film/Call+Girl-2012-628543/posters

Jeżeli chodzi o komedie, to nie znalazłam za wiele dobrych. Ujęła mnie komedia, która kilka lat temu podbiła świat, czyli „Stulatek”. Fantastyczny film, który naprawdę warto obejrzeć.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/222447/stulatek-ktory-wyskoczyl-przez-okno-i-zniknal

Inną komedią, jaką mogę polecić jest „Kokpit”. To film o pilocie, któremu po utracie pracy wali się całe życie i który ma pecha być facetem w czasach kiedy na siłę wciska się kobiety w zawody męskie. Fajna, lekka komedia z motywem, który był już wielokrotnie wykorzystywany w kinie.

Źródło: https://www.imdb.com/title/tt2287675/

Moja, kolejna ulubiona komedia to „Mężczyzna, który nazywa się Ove”. To właściwie nie jest komedia, ale film o samotności starego człowieka. Znajdziemy tu oczywiście masę śmiesznych tekstów i zdarzeń. Fantastyczny film, który trzeba obejrzeć. 

Źródło: https://www.moviezine.se/movies/en-man-som-heter-ove

Po komedii „Naken” czyli nagi stwierdziłam, że jeszcze nigdy w żadnym filmie nie widziałam tylu gołych facetów. W tym filmie nie ma gołych kobiet. Film jest podobny do „Kac Vegas”. Szwedzki jest bardziej hardcorowy, bo jak tu nazwać scenę kiedy „koledzy” dla beki porzucają nagiego pana młodego w windzie i wpychają mu w tyłek prezerwatywę?

Źródło: Źródło: https://www.kickstarter.com/projects/kungfury/kung-fury

Prawie na koniec zostawiłam sobie film – „Księga Diny”, który Szwedzi nakręcili wspólnie z Norwegami i Francuzami. Film jest dosyć stary i zawsze myślałam, że musi być strasznie nudny. Bardzo się myliłam. Film jest fantastyczny. Świetna obsada aktorska, piękna Norwegia, historia tytułowej Diny i mistrzowska gra szwedzkiej aktorki Marii Bonnevie, która zagrała tytułową Dinę.

Źródło: https://www.filmweb.pl/film/Ksi%C4%99ga+Diny-2002-34114

A na koniec niespodzianka. „Kung Fury”pokazał mi Pan B. W pierwszej chwili pomyślałam – masakra, co on mi pokazuje za jakiś knot z lat 80 tych i to jeszcze z tytułowym kawałkiem, który śpiewa David Hasselhoff. Film okazał się super i nie jest filmem z lat 80 tych. Został nakręcony rok temu i to nie przez Amerykanów, ale Szwedów. Myślę, że osobom, które uwielbiały „Karate Kid” „Powrót do przyszłości”, Charliego Sheen i oczywiście Davida Hasselhoffa ten film przypadnie do gustu.

Źródło: https://www.imdb.com/title/tt3472226/

A może Wy mi coś jeszcze polecicie ciekawego?

13 komentarzy

 • Urszula Elias

  Dorzuciłabym jeszcze kilka filmów:
  – „Små citroner gula” („Żółte cytrynki”) komedia romantyczna z gotowaniem w tle
  – „Kan du vissla Johanna” przepiękna opowieść o zastępczym dziadku
  – „Fucking Åmål” mądry film o nastolatce, która odkrywa, że jest zakochana w koleżance
  – prześmieszne komedie w reżyserii Lasse Åberg, których bohaterem jest ciapowaty Stig-Helmer Olsson, np. „Sällskapsresan” , „SOS en segelsällskapsresa” czy „Den ofrivillige golfaren”

 • dobragoshka

  Widziałam prawie wszystkie przez Ceibie opisane filmy. Kocham kino szwedzkie, filmy takie jak Polowanie czy Księga Diny mogę oglądać kilka razy. Nie zgodzę się jedynie z określeniem co do Alicji V. bo ona jest owszem piękna, kobieta dziecko wg mnie, ale jej uroda jest wprost proporcjonalna do talentu. Ile filmów z nią widziałaś? Zagra wszystko, nawet sztuczną sexy inteligencję. Polecam ExMachine 😉

  • Agnes

   Goshka widziałam z nią kilka filmów 🙂 W każdym to samo. Wiesz, moim zdaniem zagranie sztucznej inteligencji nie jest wybitnie trudną dla osoby z problemem wyrażania emocji. Moim zdaniem takiej Meryl Streep nie dorasta do pięt, a Meryl potrafi zagrać faktycznie wszystko 🙂 Sorki ta laska do mnie nie trafia, a wręcz mnie irytuje. Za to jej partner życiowy to jest dopiero świetny aktor 😉 Buźka Goshka 🙂

  • dobragoshka

   Właśnie, ja widziałam prawie wszystkie. Lubię ja. Ale to inna liga niż Meryl, więc w sumie nie wiem czy wypada porównywać 🙂

 • Anna

  Zaciekawiasz, mam nadzieje, że dotrę kiedyś do tych filmów.
  Post przydałoby się podzielić na dwie części. Byłoby lżej czytać 🙂

 • Ola

  Poleciłabym jeszcze:
  – „Jalla, Jalla” i „Farsan” – trochę nie-szwedzkie, bo ciepłe i zabawne komedie 🙂
  – „Arven”/”Arvet” – duńsko szwedzki, film Pera Fly

  (p.s. mooim zdaniem trochę spaliłaś opis „Drugiej Szansy”, wycięłabym to, o dziecku… a sam film też mnie zachwycił, uwielbiam duńskie kino, to jest film kultowego, jak dla mnie, duetu czyli Susanne Bier i Andersa Thomasa Jensena)

  pozdrawiam!

 • Radek Siechowicz

  A ja tam nie lubie kina skandynawskiego (polskie tez nie bardzo), z malymi wyjatkami jak np. nielubiany przez Szwedow serial „Welcome to Sweden”.

  Fjällbacka jest natomiast malym i bardzo malowniczym miasteczkiem. Niewiele tam atrakcji co prawda. Szlak w skale na szczyt klifu warto zaliczyc ze wzgledu na ladny widok na Morze Polnocne, wysepki i samo miasteczko.

 • Anita

  Most nad Sundem genialny, po serialu pochłonęłam 5 tomów książki autorstwa duetu scenarzystów. I no właśnie. Czy możesz polecić książki w tym duchu? Poza Camilą L, bo ona mi jakoś nie podchodzi. Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie:-)

  • Agnes

   Będziesz zawiedziona, ale ja tylko w zasadzie przeczytałam Camilę L i właśnie czekam na najnowszą część. Próbowałam przeczytać Millenium ale drugi raz utknęłam w tym samym miejscu więc dałam sobie spokój. Mogę Ci polecić Henninga Mankell – na kursie szwedzkiego czytaliśmy jedną część z serii z Kurtem Wallanderem (jest też serial). W szkole też przerabialiśmy Zaginioną
   Karin Alvtegen i nie było to takie złe 🙂 Ale dzięki za podpowiedzenie Mostu bo myślałam, że to tylko serial. Pozdrawiam serdecznie!

%d bloggers like this: