Szwecja

Szwedzkie aktorki czyli ciąg dalszy o szwedzkich gwiazdach w Hollywood.

Tydzień temu opowiedziałam Wam o szwedzkich aktorach obecnych w kinie światowym. Takich, których oglądamy w filmach amerykańskich i europejskich ale myślimy, że to kolejny Angol lub Amerykanin. Dzisiaj zamierzam pokazać Wam szwedzkie aktorki i znowu jestem ciekawa ile z nich skojarzycie.

Zacznę od tych najbardziej znanych czyli:

1. Greta Garbo – boska Greta urodziła się w Sztokholmie, a zmarła w Nowym Jorku. Aktorka była czterokrotnie nominowana do Oskara. Nie będę się tutaj rozpisywać na jej temat ponieważ mam zamiar poświęcić jej osobny wpis. Wymienię tylko kilka filmów w których zagrała czyli: Dama kameliowa, Ninoczka, Królowa Krystyna, Anna Karenina, Mata Hari, Pani Walewska.

2. Ingrid Bergman – tej aktorce również poświęcę osobny post. Piękna kobieta znana z wielu ról – Casablanka! Aktorka, która miała czelność porzucić męża dla reżysera Roberto Rossellini za co została dosłownie wygnana z Hollywood. Matka pięknej Isabelli Rossellini, również aktorki i modelki znanej z wielu reklam. Ciekawa postać, a znamy ją z filmów: Casablanca, Morderstwo w Orient Expressie, Osławiona, Urzeczona.

3. Signe Hasso – może mniej znana aktorka – szczególnie dla młodszego pokolenia. Signe znalazła się w Hollywood przez przypadek. W Sztokholmie na deskach Teatru Dramatycznego poznała swojego przyszłego męża – niemieckiego reżysera z którym po ślubie wyjechała do Stanów Zjednoczonych. No i jak to w życiu bywa, żona zrobiła większą karierę niż mąż i małżeństwo wkrótce się rozpadło. Signe jest jedną z sześciu szwedzkich gwiazd mających swoją gwiazdę na Hollywood Walk of Fame. Zagrała w takich filmach jak Siódmy krzyż, Sherlock Holmes w Nowym Jorku w serialach: Bonanza, Starsky i Hutch, Magnum, Ulice San Francisco. Dodam, że występowała u boku takich gwiazd jak Roger Moore, John Huston i Spencer Tracy.

4. Anita Ekberg – czyli Kerstin Anita Marianne Ekberg zaczynała od konkursów piękności – w 1950 roku została Miss Szwecji i Miss Universe. W 1953 roku zaproszono ją do Hollywood gdzie zaczęła karierę od małych rólek. Szybko dołączyła do ligi hollywodzkich  seksbomb (Sophia Loren, Marylin Monroe) . Niestety w latach 60-tych zaczęła mieć problemy z wagą i to był początek końca jej wielkiej kariery. Skąd ją możemy znać? Oczywiście z niesamowitej roli u Felliniego czyli w La Dolce Vita. Scena w fontannie di Trevi to klasyk. Aczkolwiek za tego małego kotka to bym palnęła reżysera (obejrzyjcie filmik poniżej). Zagrała również w Wojnie i pokój, Czworo z Teksasu, Boccaccio ’70.

5. Lena Olin – pochodzi z aktorskiej rodziny – jej ojciec Stig Olin grał u wielkiego Bergmana. Jej partnerem jest świetny, szwedzki reżyser Lasse Hallström. Świat ją zauważył po roli w Nieznośnej lekkości bytu. Na swoim koncie ma wiele filmów np. Królowa potępionych, Lektor, Czekolada, Dziewiąte wrota, Wrogowie – za ten film dostała nagrodę Oskara, Ciemność – genialny, hiszpański horror, Casanova, Nocny pociąg do Lizbony.

Jesteście fanami Agenta 007? No to pewnie się zdziwicie, jak Wam powiem ile Szwedek zagrało dziewczynę Bonda.

6. Mary Stavin – zaczęła od pozowania do zdjęć, po drodze została Miss Szwecji i Miss World 1977 i trafiła do obsady Ośmiorniczki oraz Zabójczego widoku. Zagrała również m.in. w takich filmach jak: Skowyt 5: Przebudzenie i Miasteczko Twin Peaks.

7. Kristina Wayborn a właściwie Britt-Inger Johansson, również zaczynała od konkursów piękności. W 1970 została Miss Szwecji i dostała się do półfinału Miss Universum. Została również Miss Skandynawii. Najbardziej jest znana z roli w Ośmiorniczce. Zagrała również w serialach: General HospitalMacGyver, Baywatch.

8. Maud Adams czyli Maud Solveig Christine Wikström – to kolejna Szwedka, która zagrała w Ośmiorniczce, Człowieku ze złotym pistoletem i niewielki epizod w Zabójczym widoku. Maud również zaczynała karierę od konkursów piękności (została Miss Szwecji w 1963 roku) po czym znalazła się w Paryżu, a po wyjściu za mąż w Stanach Zjednoczonych. Z takich bardziej znanych filmów i seriali możemy ją skojarzyć z Kojaka, Mission: ImpossibleStarsky i Hutch, Strażnik Teksasu i Różowe lata siedemdziesiąte.

9. Britt Ekland – stała się sławna dzięki małżeństwu z Peterem Sellersem. Następnie zagrała rolę przygłupiej dziuni w Człowieku ze złotym pistoletem, która przyniosła jej status gwiazdy. Podobno jej taniec na blacie baru w filmie The Wicker Man jest uznany za najbardziej erotyczny taniec w historii kina. Znana jest również z licznych romansów m.in. z Rodem Stewartem, Georgem Hamiltonem, Warrenem Beatty.

10. Izabella Scorupco – nasz polsko-szwedzki akcent w Bondzie. Myślę, że z tego względu warto tej aktorce również poświęcić osobny post. Izabella zagrała w Golden eye, ale mogliśmy ją również zobaczyć w filmach: Granice wytrzymałości, Władcy ognia, Egzorcysta: Początek, Ogniem i mieczem.

11. Maria Bonnevie – to gwiazda Teatru Dramatycznego w Sztokholmie. Jej pierwszą rolą w obcojęzycznym filmie był rola w filmie Trzynasty wojownik u boku Antonio Banderasa. Możemy ją kojarzyć z filmów: Księga Diny, Druga szansa w której zagrała u boku znanego z Gry o Tron Nikolaja Coster-Waldau.

12. Helena Mattsson – młoda aktorka, która uczyła się aktorstwa w Londynie, a następnie przeniosła się do Hollywood. Helena zagrała główną rolę w Gatunek 4: Przeznaczenie, oraz w Surogaci, Iron Man II, w serialach: 666 Park Avenue, CSI: Kryminalne zagadki Miami, Dowody zbrodni, Desperate Housewives, CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku, Agenci NCIS: Los Angeles, Fargo, American Horror Story: Hotel.

13. Victoria Silvstedt – Miss Plastiku tak można ją określić. Victoria to szwedzka modelka, aktorka i piosenkarka, która w 1993 roku została Miss Szwecji. Skąd możemy ją kojarzyć? Statek miłości, Afera poniżej zera, Miss rozbitków, Licencja na uwodzenie. Gra głównie role biuściastych blondyn, które nie mają za wiele do powiedzenia.

14. Emma Sjöberg – to dopiero było dla mnie zaskoczenie. Emma zaczynała jako modelka – „chodziła” na wybiegach takich projektantów jak Lanvin, Versace, Chanel i Karl Lagerfeld. Zagrała w teledysku Georga Michaela Too Funky. W życiu bym nie powiedziała, że dziewczyna w metalowym kostiumie to Emma (występuje tam też w stroju motocyklistki) i można powiedzieć, że to Emma jest gwiazdą w tym teledysku. Mówiono nawet, że to z nią miał romans George. Emmę szybko odkryło kino. Brała udział w castingu do Piątego elementu, ale jak wiemy nie dostała tej roli (jak miała ją dostać skoro Milla była kobietą reżysera). Zagrała za to w Taxi, Taxi 2, 3 i 4.

15. Alicia Vikander – bardzo ostatnio popularna w Hollywood młoda aktorka. Zaczynała jako tancerka. W 2011/12 roku została zaangażowana do Anny Kareniny i to był początek jej światowej kariery. W tym roku (2016) otrzymała nagrodę Oskara za rolę w Dziewczynie z portretu. Mogliśmy ją także zobaczyć w Siódmy syn, Ugotowany, Ex Machina, Jason Bourne, a wkrótce zobaczymy ją w Tomb Rider.

16. Noomi Rapace – to wg mnie najbardziej znana, szwedzka aktorka i najbardziej niesamowita. Noomi swoją nietypową urodę zawdzięcza hiszpańskiemu pochodzeniu. Karierę aktorską zaczęła szybko, ale nie w Szwecji tylko na Islandii, dokąd wyjechała jej matka po rozwodzie z ojcem Noomi. Sławę Noomi przyniosła rola w trylogii Millennium za którą została nominowana do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej. W kinie światowym zadebiutowała rolą cyganki w Sherlock Holmes: Gra cieni. Dalej było Babycall, słynny Prometeusz, Czas zemsty, Brudny szmal, System (Child 44), a wkrótce (już się nie mogę doczekać) ujrzymy ją w kolejnej części Obcego.

To ile tym razem mieliście trafień? 

4 komentarze

  • Gabi

    Dwa ;D Wiedziałam, że Scorupko mieszkała w Szwecji, choć z tego, co mi się wydaje, to ona chyba jest Polką, która wyemigrowala po prostu ;). No i tą z Millenium trafiłam ;).
    A i jeszcze kojarzyłam z nazwisk Garbo i Vikander, choć nie łączyłam z twarzą, bo żadnego filmu nie oglądałam.

    Ale i tak lepiej niż z aktorami haha