Przewodnik po Sztokholmie,  Szwecja

Klubbensborg.

Klubbensborg to niewielki półwysep na jeziorze Mälaren. Dokładnie leży na można powiedzieć, że granicy sztokholmskich dzielnic Hägersten i Mälarhöjden.

Najstarszy wpis źródłowy na temat tego miejsca pochodzi z XVII wieku, kiedy to Klubbensborg należał do majątku Årsta gård.

Od XVIII wieku w tym miejscu istnieje biznes restauracyjny. W tym miejscu przebiegała zimowa droga po zamarzniętym jeziorze Mälaren do Sztokholmu. Dla tawerny i browaru nie mogło być lepsze miejsce – zziębnięty podróżny z radością wchodził do ciepłej tawerny, w której bez mrugnięcia okiem kupował coś ciepłego do jedzenia i picia.

Żółty domek został zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku i to w nim była tawerna.

W tawernie bardzo często bywał jeden z narodowych poetów szwedzkich, Carl Michael Bellman.

Pod koniec XIX wieku na szczycie wzgórza wybudowano piękny budynek z wieżyczką – Tornvillan.

Obok wybudowano jeszcze Sjövillan, Uddvillan i Tvärvillan.

Pod koniec lat 30 tych XX wieku teren Klubbensborg kupiło miasto Sztokholm. Od 1938 roku Klubbensborg zarządza stowarzyszenie Fritidsgården Klubbensborg.

Obecnie Klubbensborg to miejsce konferencyjne i hostelowe. Zaraz obok jest pole kempingowe, a w jednym z budynków jest niewielka restauracja.

W zatoczce jest piękna przystań jachtowa.

Molo/grobla, było w latach 70  tych ubiegłego wieku ulubionym miejscem dziewcząt, które nie czuły się atrakcyjnie z powodu nadwagi czy starego kostiumu. Tutaj miały swoje kąpielisko (w zatoczce jest cieplejsza woda), w którym nie były poddawane oceniającym spojrzeniom. Przedstawiciele płci męskiej nie byli tu mile widziani.

Obecnie jest to ulubione miejsce wędkarzy i…schadzek, po których można znaleźć walające się na ziemi prezerwatywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: