Przewodnik po Szwecji,  Szwecja na co dzień

Kolejny ID-kort.

Każdy dokument ma swój termin ważności. Niektóre mają np. 5 lat inne 10.

Tymczasowa karta identyfikacji (dla tych co mają zgodę pobyt) w Szwecji jest ważna przez 5 lat. Mija te 5 lat i co dalej? Nic, wyrabia się kolejny dokument.

Przede wszystkim należy udać się do urzędu który zajmuje się wyrabianiem tego dokumentu czyli do Skatteverket.

Do urzędu można wejść z tzw. ulicy i liczyć na to, że będzie akurat mało petentów albo zabukować sobie wizytę online na stronie Skatteverket. Zawsze bezwzględnie trzeba zapłacić (online) za wyrobienie dokumentu. Jeżeli mamy zabukowaną wizytę to w urzędzie ustawiamy się do automatu w którym wprowadzamy numer który otrzymaliśmy bukując wizytę. Automat wydaje nam numerek i wchodzimy.

Jeżeli nie zabukowaliśmy wizyty to podchodzimy do osoby wydającej numerki. Jeżeli mamy zabukowaną wizytę to czekamy dosłownie chwilę, jeżeli nie to wiadomo – tyle ile jest osób przed nami.

Dalej jest wszystko to samo co przy pierwszym wyrabianiu dokumentu – tylko bez mierzenia wzrostu. Na początku oczywiście urzędnik sprawdza czy uiściliśmy opłatę za nowy dokument.

Na koniec drukuje nam potwierdzenie złożenia wniosku od id-kort. Z tym wnioskiem trzeba przyjść po odbiór dokumentu. Na dokument czeka się około dwóch tygodni. Informacja przychodzi pocztą. Trzeba go odebrać osobiście.

Odbierając id-kort nie bukujemy już wizyty za to pamiętamy żeby zabrać stary dokument. Bierzemy numerek i czekamy na swoją kolej.

I to by było na tyle jeżeli chodzi o wyrobienie kolejnego id-kort dla osób nie posiadających szwedzkiego obywatelstwa.

Chyba nie muszę wspominać, że na ten dokument nie wyjedziemy ze Szwecji?