Przewodnik po Szwecji,  Szwecja na co dzień

Kolejny ID-kort.

Każdy dokument ma swój termin ważności. Niektóre mają np. 5 lat inne 10.

Tymczasowa karta identyfikacji (dla tych co mają zgodę pobyt) w Szwecji jest ważna przez 5 lat. Mija te 5 lat i co dalej? Nic, wyrabia się kolejny dokument.

Przede wszystkim należy udać się do urzędu który zajmuje się wyrabianiem tego dokumentu czyli do Skatteverket.

Do urzędu można wejść z tzw. ulicy i liczyć na to, że będzie akurat mało petentów albo zabukować sobie wizytę online na stronie Skatteverket. Zawsze bezwzględnie trzeba zapłacić (online) za wyrobienie dokumentu. Jeżeli mamy zabukowaną wizytę to w urzędzie ustawiamy się do automatu w którym wprowadzamy numer który otrzymaliśmy bukując wizytę. Automat wydaje nam numerek i wchodzimy.

Jeżeli nie zabukowaliśmy wizyty to podchodzimy do osoby wydającej numerki. Jeżeli mamy zabukowaną wizytę to czekamy dosłownie chwilę, jeżeli nie to wiadomo – tyle ile jest osób przed nami.

Dalej jest wszystko to samo co przy pierwszym wyrabianiu dokumentu – tylko bez mierzenia wzrostu. Na początku oczywiście urzędnik sprawdza czy uiściliśmy opłatę za nowy dokument.

Na koniec drukuje nam potwierdzenie złożenia wniosku od id-kort. Z tym wnioskiem trzeba przyjść po odbiór dokumentu. Na dokument czeka się około dwóch tygodni. Informacja przychodzi pocztą. Trzeba go odebrać osobiście.

Odbierając id-kort nie bukujemy już wizyty za to pamiętamy żeby zabrać stary dokument. Bierzemy numerek i czekamy na swoją kolej.

I to by było na tyle jeżeli chodzi o wyrobienie kolejnego id-kort dla osób nie posiadających szwedzkiego obywatelstwa.

Chyba nie muszę wspominać, że na ten dokument nie wyjedziemy ze Szwecji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: