Niesamowite historie,  Przewodnik po Sztokholmie

Straszna ambasada.

Na Östermalm w Sztokholmie przy wdzięcznej ulicy Flory znajduje się ciekawa pod względem architektonicznym willa.

Jest to dom Carla i Calli Curman. Carl był szwedzkim lekarzem i naukowcem. Jego żona Calla była pisarką, działaczką na rzecz kobiet i założycielką rezerwatu przyrody Stångehuvud. Małżeństwo pod koniec XIX wieku postanowiło wybudować na Östermalm swój dom do którego chcieli zapraszać szwedzką śmietankę intelektualną. Carl mocno zafascynowany pracami niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla – czołowego przedstawiciela pruskiego klasycyzmu, stworzył swój projekt domu z pięknym przeszklonym atrium.

Tak jak sobie zaplanowali Curmanowie ich dom wkrótce stał się centrum kulturalnym Sztokholmu. Carl długo nie cieszy się swoim domem – umiera na początku XX wieku. Calla przeżywa go o 20 lat. Willa pozostaje w rękach rodziny Curman do połowy XX wieku. Obecnie zajmuje ją ambasada tajska.

Nie wiadomo co i dlaczego przyciągnęło do willi zjawiska nie z tej ziemi. Zaraz obok znajduje się Stureparken który kiedyś był cmentarzem, a może coś się stało w tym miejscu zanim jeszcze wybudowano willę? Nie wiadomo. Coś z tym miejscem jest w każdym razie nie tak.

Jedna z pracujących w willi kobiet opowiadała, że pewnego dnia kiedy stała na podwórzu nagle poczuła, że ktoś za nią stoi. Odwróciła się i poczuła się z lekka nieswojo, ponieważ oprócz niej na podwórzu nikogo nie było. Pomyślała, że coś jej się przewidziało i poszła w kierunku wejścia do budynku. Przez cały czas nie mogła się pozbyć wrażenia, że ktoś lub coś idzie za nią. Weszła do pomieszczenia w którym pracowała i nagle usłyszała szept. Rozejrzała się i nagle w kącie zobaczyła cień postaci. Przerażona wybiegła z pomieszczenia. Wróciła z dwoma innymi pracownikami, ale w pokoju nie było już dziwnego cienia. Kobieta wkrótce zwolniła się. 

Nie wiadomo czy któryś z pracowników obecnie zajmującej budynek ambasady tajskiej był również świadkiem paranormalnych zjawisk.

Źródła:

http://www.stangehuvud.se/Vem%20var%20Calla.htm