Przewodnik po Sztokholmie,  Szwecja

Muzeum historyczne w Sztokholmie.

W Sztokholmie na Östermalm znajduje się jedno z najciekawszych sztokholmskich muzeów. Jest to Muzeum Historyczne w którym zebrano zbiory z zakresu archeologii oraz historii kultury i sztuki.

Budynek w którym znajduje się MH powstał w latach 1934-1939.  Wcześniej Muzeum Historyczne było częścią Muzeum Narodowego. W 1929 roku zbiory historyczne wyprowadzono do budynku dawnych koszar wojskowych. Rok później zorganizowano konkurs na wybudowanie nowego budynku dla rozrastającego się Muzeum Historycznego.  Muzeum otwiera swoje podwoje w roku 1943.

Jest to nie tylko jedno z najciekawszych, ale też i jedno z największych muzeów w Sztokholmie i zarazem głównym muzeum szwedzkiej prehistorii i czasów średniowiecza.

Jakie wystawy można zobaczyć w tym muzeum?

Pierwsza wystawa to czasy starożytne.

Jest tu wszystko o życiu codziennym człowieka z epoki kamienia, brązu i żelaza.

Największą wystawą jest ta dotycząca Wikingów.

Bardzo ciekawą wystawą jest Skarbiec. MH ma swoich zbiorach 52 kilogramy złota i większość tego znajduje się w Skarbcu. Szwecja jest w posiadaniu jednych z największych zbiorów złota i srebra z okresu czasów prehistorycznych.

Wystawa dotycząca historii Szwecji to wiele interesujących eksponatów obrazujących historię tego kraju.

Średniowiecze to cztery wystawy:

Życie w średniowieczu.

Bitwa o Visby/Gotlandię w 1361 roku.

Średniowieczne dźwięki.

Na tej wystawie można zobaczyć unikatowe XIV wieczne organy.

I najciekawsza (dla mnie) – Sztuka Średniowiecza.

Ostatnia wystawa dotyczy rozwoju/badań nad historią. Znajdziemy tu eksponaty z różnych epok historycznych.

W MH jest świetnie zaopatrzony sklep z pamiątkami.

Dzieci mogą pobawić się w archeologów.

Myślę, że to muzeum zainteresuje każdego. Jest tu coś dla fanów Wikingów, archeologii, sztuki itd. Mnie oczarowała do tego stopnia wystawa dotycząca sztuki średniowiecza, że mam zamiar wrócić i obejrzeć ją jeszcze raz (tym razem bez ciążowego brzucha i marudzących ogonów). Na tę chwilę wstęp do MH jest za darmo i polecam wszystkim to muzeum, bo naprawdę warto do niego zajrzeć!