Szwecja,  Szwedzkie pałace i zamki

Zwiedzanie zamku Tyresö.

Kawałek od Sztokholmu w kierunku południowym jest przepiękne miejsce – Tyresö.

Jest tutaj oprócz pięknego, starego kościoła (w którym straszy) równie piękny zamek.

Już w XIV wieku znajdowała się tutaj posiadłość rycerska. W latach 30 tych XVII wieku Gabriel Oxenstierna na miejscu średniowiecznej warowni wybudował zamek.

W XVIII wieku nowy właściciel zamku – Carl Fredrik Scheffer odnowił zamek i stworzył jeden z pierwszych w Szwecji ogród angielski. 

Na początku XX wieku zamek przeszedł w ręce rodziny Lagergren. Claes Lagergren był papieskim szambelanem i markizem. W 1891 roku poślubił bardzo bogatą Amerykankę – Caroline z którą potem miał trzech synów. Dzięki jej majątkowi kupił, a następnie wyremontował zamek Tyresö. Chciał żeby zamek znowu przypominał ten z czasów swojej największej świetności. Kosztem wyburzenia budynków folwarcznych park wzbogacił się o nowe nasadzenia i mnóstwo kwiatów (róże, piwonie). Wnętrza zamku odnowiono, ale jednocześnie przystosowano do wygodnego mieszkania (w 1905 roku zainstalowano centralne ogrzewanie i podłączono telefony).

Wnętrza zamku niewiele mają wspólnego z tymi z XVII wieku. Wiele się tu pozmieniało od czasów Gabriela Oxenstierna. 

Pomieszczenia robią ogromne wrażenie.

Na ścianach dużej jadalni wiszą siedemnastowieczne arrasy przywiezione z Flandrii.

W salonie który znajduje się w jednej z narożnych wież na ścianach można zobaczyć oryginalne chińskie tapety z papieru ryżowego. W tym pomieszczeniu Pan Lagergren wypijał codziennie herbatę.

W drugiej narożnej wieży znajduje się biblioteka w której są głównie książki w języku francuskim. Tutaj był gabinet Lagergrena.

W Salonie Cesarza, a właściwie holu, bo jest to pomieszczenie przejściowe spotykali się panowie żeby zapalić i wypić kieliszek koniaku. Tutaj w odróżnieniu do biblioteki znajdują się głównie szwedzkie książki.

 

Pierwszy poziom zamku zajmują salony, gabinet, biblioteka, jadalnia, pokój śniadaniowy. Piętro to sypialnie, pokoje gościnne, prywatna kaplica i ekskluzywna łazienka z lat 20 tych. 

W 1930 po śmierci Claes Lagergrena zamek przeszedł w ręce Muzeum Nordyckiego (Claes zapisał go MN w testamencie). Od 1932 roku zamek jest dostępny dla zwiedzających.

Do zamku jest bardzo łatwy dojazd autobusem (z Gulmarsplan odjeżdża autobus który podjeżdża praktycznie pod sam zamek). W zamku samodzielnie zwiedza się pierwszy poziom, a piętro za dodatkową opłatą z przewodnikiem.

W recepcji jest niewielki sklepik z pamiątkami, a w jednym ze skrzydeł jest kawiarnia i restauracja.

.

Wycieczka do Tyresö do świetny pomysł na spędzenie dnia o każdej porze roku. Zwiedzanie zamku, spacer po parku i pobliskich terenach zajmują kilka godzin. Jest to jedno z moich ulubionych miejsc w „Sztokholmie”.