Kuchnia świata

Sałatka rodbetssallad.

Szwedzi mają tak jak Polacy (i inne narodowości) swoje sztandarowe dania na święta i nie tylko. Takim “daniem”, a właściwie dodatkiem do dania jest sałatka z buraków.

Sałatka z buraków to nic innego jak buraki w …. majonezie. Tak, to jest bardzo tłusta i ciężka potrawa, ale zarazem bardzo smaczna. Buraki gotowane albo surowe są pokrojone w mniejszą lub większą kostkę.  Głównym składnikiem są oczywiście buraki, ale może się różnić ich zawartość w składzie sałatki. Najlepsza ma być ta w której tych buraków jest najwięcej. Próbowałam kilku takich sałatek z różnych firm i okazało się, że ta najdroższa z największą zawartością buraków była najgorsza w smaku. 

Oprócz buraków kluczowym składnikiem jest sos. Takim najbardziej typowym jest sos majonezowo – musztardowy, ale może być to również chrzan z jabłkami. Inną wersją takiej sałatki jest podobna do naszej polskiej. Pokrojone w kostkę buraki łączy się z ogórkiem kiszonym, porem, pietruszką, koperkiem i sokiem z cytryny.

Najsłynniejszą (tak mi się wydaje) sałatką buraczaną jest ta z firmy Rydbergs. To firma z tradycjami (działa od roku 1937) która zaczynała od produkcji majonezu.

Sałatkę podaje się głównie do mięsa np. szynki (tej świątecznej), klopsików, ale też i do ryb.

Sałatka jest bardzo w smaku i faktycznie świetnie komponuje się z mięsem, aczkolwiek nie polecam jej do częstego spożywania gdyż….może się to skończyć sporym przybraniem na wadze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: