Macedonia

Kościół św. Klemensa i Panteleimona w Ochrydzie.

W starej części Ochrydy dokładnie w Plaośnik znajduje się cerkiew św. Pantelejmona i św. Klemensa. Jest to nowy kościół, bo wybudowany w 2003 roku.

Nowa cerkiew została wybudowana na starożytnych fundamentach. W 893 roku św. Kliment uczeń św. św. Cyryla i Metodego, pierwszy słowiański biskup zbudował w tym miejscu cerkiew i monastyr poświęcone św. Pantelejmonowi. Klemens po śmierci w 916 roku został pochowany w grobie w posadzce świątyni. Klasztor był bardzo znany. Znajdował się w nim uniwersytet, w którym nauczano słowiańskiego pisma i obrządku religijnego. Do XIV wieku cerkiew była wielokrotnie przebudowywana, aż w XV wieku Turcy położyli na nim łapę i przekształcili w meczet.

W 1943 roku rozpoczęto prace wykopaliskowe mające na celu odnalezienie grobu św. Klimenta. Podczas prac archeologicznych odkryto fundamenty starej cerkwi.

W nowym kościele można zobaczyć pod oszkloną podłogą część starych murów i sarkofag z trumną św. Klimenta. Niestety w cerkwi jest zakaz fotografowania.

Tuż obok nowej cerkwi można zobaczyć fragmenty wielkiej wczesnochrześcijańskiej bazyliki z IV — VI wieku, która tu stała jeszcze przed przybyciem św. Klimenta. Pod zadaszeniem znajdują się piękne mozaiki przedstawiające florę i faunę z regionu Jeziora Ochrydzkiego oraz chrzcielnica.