Szwecja

Kościół Botkyrka.

Kościół św. Botvida znajduje się w gminie Botkyrka przy trasie do Sztokholmu. Jest to kościół średniowieczny zbudowany w 1176 roku na miejscu drewnianego kościoła z 1129 roku. Pierwszy kościół został zbudowany przez wspomnianego już przeze mnie wcześniej (Kościół w Salem.) Björna dla swojego brata Botvida, który zginął śmiercią męczeńską.

Po drewnianym kościele nie zostało ani jednego śladu, ale prawdopodobnie znajdował się w tym samym miejscu co murowany. Niestety nie wiadomo również, gdzie się podziały szczątki św. Botvida.

Kościół wielokrotnie był przebudowywany. Jeszcze w średniowieczu został przedłużony w kierunku wschodnim.

Następnie dobudowano zakrystię i boczny przedsionek.

W 1926 roku kruchta otrzymała nowy dach z drewnianym sklepieniem, które ozdobił znany szwedzki artysta malarz, Sven X: et Erixson,

Wieża została zbudowana w latach 1180 – 1249. Wiszą w niej trzy dzwony, z których jeden podarował król Gustaw II Adolf. Dzwon ten przeznaczony był dla katedry w Rydze ale…stał się łupem wojennym Szwedów.

Kościół jest jednonawowy, z jednej strony nawę wieńczy ołtarz z szafką ołtarzową zrobioną w Antwerpii przez Jana de Moldera.

Z drugiej zamykają organy. Pierwsze organy zostały podarowane kościołowi w 1774 roku. Te obecne są współczesne z elementami z 1814 roku.

Witraże wykonał słynny Einar Forseth, twórca mozaiki w sztokholmskim ratuszu.

Ambona została podarowana świątyni w latach 80 tych XVIII wieku. Polecam zwrócić uwagę na umieszczoną na ambonie ciekawą klepsydrę.

Przy kościele znajduje się cmentarz otoczony starym murem z XVIII wieku.

Na cmentarzu znajdują się trzy pokaźne grobowce należące do Johana Liljencrantza, Carla Clasa Pipera, oraz Tora i Per Wåhlina.

Zaraz przy kościele stoi niewielki grobowiec budowniczego kościoła. Grobowiec jest bardzo ciekawy, ponieważ ma kształt kościoła. Twórcą grobowca był niejaki Karl, który prawdopodobnie kształcił się w Anglii. Oryginał grobowca znajduje się w Muzeum Historycznym w Sztokholmie.

Oprócz tego ciekawego grobowca wokół kościoła i murach kościołach można obejrzeć kamienie runiczne.

Przy kościele zobaczyć można też stary dom parafialny.

Tuż obok znajduje się XIX wieczny budynek szkoły kościelnej. Jest to najstarsza szkoła w Botkyrka.

Ten piękny kościół ma w sobie coś dziwnego. W mojej ulubionej książce, czyli Hemsökt autorstwa Pettera Inedahl znalazłam ciekawą historię związaną z tym kościołem. Kilka lat temu późnym wieczorem na przystanku tuż przy murze kościoła czekała grupa znajomych. Nagle zauważyli dziwne żółto-zielone światło w oknach kościoła. Zaczęli się zastanawiać, co to może być i już mieli ruszyć w kierunku okien, kiedy zauważyli czarną postać, która nagle pojawiła się od strony cmentarza i przeszła przez zamknięte drzwi kościoła. Niestety akurat przyjechał autobus i świadkowie tego dziwnego zdarzenia chcąc nie chcąc odjechali. Jak to możliwe, żeby w poświęconym kościele straszyło? A może ktoś był już na tyle wstawiony, że coś mu się wydawało? W każdym razie warto zboczyć z trasy i zajrzeć do tej pięknej świątyni z przesympatycznym pastorem (nie w każdym kościele można spotkać sympatycznego pastora).

Źródło:

https://www.svenskakyrkan.se/botkyrka/botkyrka-kyrka

Hemsökt, Carlsson bokförlag 2015. Författare och fotograf: Petter Inedahl.