Przewodnik po Szwecji,  Szwecja

Kościół w Salem.

Kawałek od Sztokholmu na cyplu jeziora Bornsjön przycupnął romański kościół Salem.

Kościół wybudowano na początku XII wieku. Świątynia prawdopodobnie pełniła funkcje obronne (umiejscowiony na cyplu), o czym świadczą otwory strzelnicze w wieży.

Początkowo kościół był mniejszy, składał się tylko z wieży i niewielkiej nawy głównej. W XV wieku dobudowano przedsionek i przedłużono nawę.

W czasach kiedy wybudowano kościół, w jego okolicy znajdowała się wioska Säby.

Kościół ma bardzo surowy wystrój.

W środku kościoła zobaczyć można chrzcielnicę z XII wieku.

Szafka ołtarzowa w której przedstawiony jest patron kościoła, oraz święta Birgitta i święty Eryk znajduje się Muzeum Historycznym w Sztokholmie.

W XVIII wieku kościół otrzymał organy, które zostały przeniesione do kaplicy w  Vällinge. Te obecne są z 2021 roku.

Historia kościoła w Salem związana jest z pewnym świętym. Botwid, bo nim jest mowa, pochodził z okolic dzisiejszego kościoła Salem. Nie wiadomo kiedy się urodził, ale prawdopodobnie był to XI wiek. Podczas swojej podróży handlowej do Anglii nawrócił się na chrześcijaństwo i po powrocie do Szwecji zajął się nawracaniem Szwedówy. Uważa się, że miejscem jego zamieszkania była wieś Säby, w której zbudował swój kościół misyjny, a w miejscu, którego prawdopodobnie stoi obecny kościół Salem. W 1120 roku Botwid postanowił uwolnić słowiańskiego niewolnika, którego wcześniej nawrócił na wiarę chrześcijańską i odesłać go w rodzinne strony. Niewolnik ze „szczęścia” zabił swojego wybawcę jego własnym toporem. Botwida pochowano w kościele Salem, ale nie na długo, gdyż jego brat wybudował nowy kościół na rodzinnej ziemi jego i Botwida. W 1129 roku nieboszczka przeniesiono do nowego kościoła, który otrzymał nazwę Botkyrka. Stary kościół stracił bardzo cenną rzecz, jaką było ciało świętego. Wcześniej na wieść o cudach odbywających się przy grobie Botwida ściągały do kościoła masy ludzi (i pieniądze). Po przeniesieniu ciała świętego pielgrzymowały do kościoła Botkyrka. Siłą rzeczy kościół Salem zaczęto nazywać biednym kościołem – „slem”. Nazwa Salem pojawia się dopiero w XVII wieku.

W 2017 roku zainaugurowano 7,5 kilometrową trasę pielgrzymią pomiędzy kościołem Salem a Botkyrka.

Źródło:

https://www.svenskakyrkan.se/salem/salems_kyrka