Przewodnik po Szwecji,  Szwecja

Nyköping – miasto wielkich wydarzeń.

Nyköping jest to miasto, które leży u ujścia rzeki Nyköpingsån do Bałtyku.

Jest to dosyć stare miasto. Nazwa Nyköping pojawia się w XIII wieku. Badania archeologiczne sugerują, że miasto wcześniej nazywało się Aros. Na pewno był to teren zamieszkały już w prehistorii, na co wskazują liczne znaleziska archeologiczne.

W XII wieku w Nyköping zbudowano dwa zamki (jeden w samym Nyköping, a drugi trochę dalej). Zamek Nyköpingshus był świadkiem wielu słynnych wydarzeń w tym wspomnianym już przeze mnie w innym poście (Zamek w Nyköping czyli o związkach Przemysła II. ), ślubie szwedzkiej królewny Ryksy z polskim królem Przemysłem II, podpisania Unii Kalmarskiej i uczty Jarla Birgera.

Nyköping po pewnym czasie stał się jednym z najważniejszych portów szwedzkich i miastem, które jako jedno z nielicznych w Szwecji prowadziło handel z Lubeką.

W 1665 roku Nyköping strawił pożar, wtedy to rozebrano fragmenty murów zamku i wykorzystano je do budowy zamku w Sztokholmie.

W XVIII wieku po ataku rosyjskiej floty miasto ponownie spłonęło. Miasto po odbudowie zyskało nowe kamienne domy. Niestety większość zabudowy nadal pozostała drewniana.

W XIX wieku w Nyköping przemysł rozwinął się do tego stopnia, że liczba robotników przewyższała burżuazję.

W XX wieku państwowa spółka AB Atomenergi zbudowała w Nyköping w celach badawczych zakład z reaktorami jądrowymi.

To pomijane często miasto (turystycznie) – położone niedaleko lotniska Skavsta, ma sporo do zaoferowania.

Ratusz — zbudowany w 1723 roku, w którym obecnie udzielane są śluby cywilne, a kiedyś odbywały się posiedzenia sądu. W trakcie jednej z takich rozpraw chory psychicznie prawnik zabił dwie osoby, a następnie sam się zastrzelił. W ścianie sali obrad zachowały się ślady po kulach.

Kościół św. Mikołaja – najstarsze części świątyni pochodzą z XIII wieku.

Västra klockstapeln – dzwonnica należąca do kościoła św. Mikołaja z 1692 roku. Jest to najstarszy budynek w Nyköping. Dzwonnicy od końca XVIII wieku zaczęła używać straż miejska.

Dom rektora Pihla z XVIII wieku.

Kościół Wszystkich Świętych z XIV wieku (przebudowany w XVI wieku).

Dzwonnica  należąca do kościoła Wszystkich Świętych – piąta z kolei. Pierwsza została zbudowana w 1625 – spłonęła 9 lat później.

Okolica kościoła, czyli Stora Bergsgränd.

Młyn, w którym obecnie znajduje się restauracja.

Willa NK, którą wybudowano w 1906 roku dla Nordic Company na wystawę w Norrköping, a następnie przeniesiono do Nyköping.

Folkungabron – zbudowany w 1914 roku. Zastąpił stary drewniany most.

Westerlingska gården – nie wiadomo kiedy został wybudowany – być może w 1738 roku dla Mårten Westerlinga.

I koniecznie piękna zabudowa dawnego portu.

Jest to na pewno miasto warte odwiedzenia.

Źródła:

Przewodnik Wiedzy i Życia, Szwecja.

https://sokisamlingar.sormlandsmuseum.se/