Muzea w Sztokholmie,  Muzea w Szwecji,  Przewodnik po Sztokholmie,  Przewodnik po Szwecji,  Szwecja

Muzeum Litografii w Sztokholmie.

W XVIII wieku Alois Senefelder wynalazł nową metodę drukowania — litografię, czyli wydruk na kamieniu. Jest to technika graficzna zaliczana do druku płaskiego, w której rysunek przeznaczony do powielania wykonuje się na kamieniu litograficznym. Metoda ta bardzo szybko się rozpowszechniła zarówno w zastosowaniu komercyjnym jak i artystycznym. Metodę tę wykorzystywano do drukowania plakatów i…opakowań zapałek. 

Litografię stosowali m.in.Pablo Picasso, Henri Matisse, Henri de Toulouse-Lautrec, Pierre-Auguste Renoir, Edvard Munch, Marc Chagall, Stanisław Wyspiański i Leon Wyczółkowski.

W Szwecji  pierwsza drukarnia litograficzna została założona w Sztokholmie w roku 1818 (w tym samym roku została również założona w Polsce) przez dwóch Niemców Ludwiga Fehra i Carla Mülera. W 1829 roku drukarnię litograficzną otworzył Szwed Karl von Scheele.

Jak to działa? Na kamień  nanosi się tuszem litograficznym rysunek. Kamień musi być wypolerowany, przetarty grubym piaskiem.

Następnie powierzchnię kamienia zakwasza się roztworem kwasu azotowego i gumy arabskiej. Następnie rysunek zwilża się wodą, a potem farbą drukarską. Następnie przykłada się papier i odbija na prasie drukarskiej.

Muzeum litografii znajduje się w Sundby gård pod Sztokholmem. Jest jedynym tego rodzaju muzeum w Szwecji. Zostało otwarte w 2005 roku w nowo wybudowanym budynku. Jest to tzw. żywe muzeum, ponieważ pracownicy pokazują, na czym polega litografia i opowiadają o historii litografii oraz jej wpływie na społeczeństwo.

Stała wystawa prezentuje technikę litograficzną od XIX wieku. Zobaczyć, a nawet dotknąć można prasy drukarskiej i sporą kolekcję kamieni drukarskich.

Zobaczyć też można ogromną prasę drukarską „Johanna” z 1897 roku. Została zbudowana w Niemczech i zakupiona przez drukarnię w Linköping, gdzie pracowała do 1932 roku. Następnie przyjechała do Sztokholmu. W 1996 roku trafiła do Towarzystwa Litografii, które ją odnowiło. Jest to jedna z dwóch najsłynniejszych tego typu maszyn na świecie.

Drugą muzealną perełką jest jedna z pierwszych maszyn offsetowych, która została w 1946 roku wyprodukowana w Szwecji.

Muzeum posiada sporą kolekcję plakatów i druków z XIX wieku.

Muzeum jest niewielkie, ale bardzo ciekawe, prowadzone przez przesympatycznych starszych panów, którzy demonstrują, jak powstaje wydruk litograficzny i jak wygląda czyszczenie kamieni. Wstęp do muzeum jest darmowy.

Źródło:

Om litografi

Jeden komentarz

  • KK

    Dzień dobry.Bardzo ciekawy wpis .Dziękuję .Ukłony KK
    Ps.A czy dostępne są fotografie osób prowadzacych muzeum? Zawszeć to przyjemnie popatrzeć na twarze ludzi,którzy dzielą się z innymi swoją pasją…