Muzea w Szwecji,  Przewodnik po Szwecji,  Szwecja,  Szwedzkie pałace i zamki

Pałac Rosersberg – zwiedzanie.

Historię nawiedzonego pałacu Rosersberg już opowiedziałam – Pałac w Rosersberg czyli o czarnych mszach i lożach masońskich. Czas na pokazanie wnętrza tego pięknego pałacu.

Budowę zamku ukończono w 1638 roku. To typowy zamek dla tamtego okresu. Główny budynek z wysokim dachem ozdobionym szczytami w stylu niemiecko-holenderskiego renesansu z dziedzińcem otoczonym niższą zabudową.

XVIII wieku zamek zmienił właściciela i przeszedł gruntowną zmianę wyglądu na barokowy. Obecnie ma najlepiej zachowane wnętrza pałacowe z tamtych czasów. Główny budynek pałacu jest udostępniony dla zwiedzających, a w pozostałych budynkach mieści się hotel z kawiarnią i restauracją.

Na parterze pałacu znajduje się przepiękna kaplica, w której zobaczyć można piękne organy z początku XIX wieku. Sama kaplica robi piorunujące wrażenie. Początkowo to skrzydło było przeznaczone na galerię. Okna po obu stronach, piękny sufit od razu widać, że to miejsce nie sprzyja skupieniu. Zwłaszcza jeżeli się przypomni historia króla Karola XIII, który podobno odprawiał w tej kaplicy czarne msze. Nie wiadomo ile w tym prawdy w każdym razie kaplica służyła królowej Désirée do słuchania mszy katolickiej. Obecnie w kaplicy można wziąć ślub albo ochrzcić dziecko.

Parter pałacu to głównie pomieszczenia służby.

Na dwóch piętrach znajdują się pokoje.

Przepiękna sypialnia królowej Désirée, ostatniej mieszkanki pałacu.

Pokój królowej Hedvigi Elisabet Charlotte, w którym obicia ścian i sofy są z tego samego jedwabiu.

W jednym z największych pomieszczeń pałacu wisi obraz przedstawiający bitwę pod Hogland, w której dowodził Karol XIII.

Salon Czerwony.

Salony w innych kolorach.

Sypialnie i gabinety.

Wiele komnat w pałacu jest przejściowych. Niestety przewodnik nie pokazuje wszystkiego.

Mnóstwo tajemniczych przejść i miejsc.

Jest to pałac wart odwiedzenia.

Źródło:

https://www.kungligaslotten.se/vara-besoksmal/rosersbergs-slott/historik.html