Kościoły Mariefred.
Na wzgórzu, które znajduje się na zachód do centrum Mariefred stoją ruiny kościoła. Jest to pierwszy kościół Mariefred.
Kościół Kärnbo wybudowano w XII wieku. Jest to kościół romański.
Obecne mury to pozostałość po powiększonym w XVI wieku kościele, kiedy to przedłużono nawę w kierunku zachodnim.
W jednej ze ścian zobaczyć można wbudowany kamień runiczny z XI wieku.
Przez jakiś czas w kościele w Kärnbo spoczywał Sten Sture Starszy (obecnie jego szczątki znajdują się w katedrze w Strängnäs).
W XVII wieku Mariefred uzyskało prawa miejskie i stopniowo stawało się prężnym miastem, którego mieszkańcy chcieli mieć swój kościół. Ten w Kärnbo nie dość, że oddalony od centrum miasta to jeszcze do tego nie był w stanie pomieścić powiększającej się populacji Mariefred. Po wybudowaniu nowego kościoła stara świątynia zaczęła pustoszeć. Na chwilę złapała wiatr w żagle, po pożarze w 1682 roku kościoła w Mariefred. Trwało to do 1697 roku, kiedy zakończył się remont spalonego kościoła. Od tego momentu rozpoczęła się powolna śmierć świątyni.
W latach 90 tych XVIII wieku zawalił się zniszczony dach. Wtedy do podjęto decyzję o przekazaniu szafki ołtarzowej z XV wieku kościołowi w Ytterenhörna. Pozostały inwentarz w tym krucyfiks triumfalny (można go zobaczyć w kościele w Mariefred) i ambona (znajduje się w sąsiedniej parafii Åker) zostały również przekazane innym kościołom. W XIX wieku na terenie kościoła wypasano świnie – stąd jego nowa nazwa „Świński kościół”. Na początku XX wieku kościół był zarośnięty, a jego mury w szczątkowym stanie.
W 1920 roku postanowiono odrestaurować kościół – były nawet pomysły położenia dachu i wstawienia okien, ale skończyło się na konserwacji murów. Obecnie w ruinach chętni mogą wziąć ślub albo ochrzcić dziecko.
W 1624 roku wybudowano w Mariefred kościół.
W miejscu kościoła do połowy XVIwieku znajdował się klasztor zakonu Kartuzów, po którym pozostały jeszcze budynki przy wzgórzu, na którym stoi nowy kościół. Kilkadziesiąt lat po wybudowaniu kościoła wybuchł duży pożar, który zniszczył świątynię. „Dzięki” pożarowi kościół otrzymał nowy wygląd w środku.
W zasadzie od tego momentu jego wygląd niewiele się zmienił.
Pierwsze organy kościół otrzymał w 1787 roku.
Ołtarz jest 1690 roku.
Ambona jest z 1701 roku.
Większość dzieł sztuki pochodzi z pałacu Ulriksdal – w kościele jest spora ilość obrazów.
Źródła:
https://www.svenskakyrkan.se/mariefred/las-mer-karnbo
https://www.svenskakyrkan.se/mariefred/mariefreds-kyrka