Szwecja

Malmköping- żołnierskie miasto.

W województwie Södermanland leży niewielkie miasteczko – Malmköping. Jest to miejscowość najbardziej znana z tego, że znajduje się nim fantastyczne muzeum komunikacji miejskiej.

Ze źródeł wiadomo, że już 5 tysięcy lat temu na tym terenie istniała osada. Prawdziwy rozwój Malma przyniosło szwedzkie wojsko, które miało w pobliżu swój poligon na otaczających miasteczko wrzosowiskach – Malmahed. W XVIII wieku baron Gustaf Adolf von Siegroth postanowił na stałe utworzyć w Malma stałe miejsce ćwiczeń wojskowych oraz utworzyć akademię wojskową. Z jego też inicjatywy Malma otrzymała specjalne prawa jednostki administracyjnej – köping(u), czyli miejsca przypominającego miasto, ale bez praw miejskich za to uprawniających do handlu. Do dzisiaj co roku pod koniec lipca na wrzosowiskach odbywa się olbrzymi targ. Co roku pod koniec maja organizowany jest Gammaldags Malmköpings Marknad, na którym sprzedawcy mają staromodne ubrania, a i odwiedzający są często ubrani w stroje z minionej epoki.

W 1921 roku Pułk przeniósł się do Strängnäs.

Co ciekawe nazwa pobliskiego wzgórza, Plevnahöjden pochodzi od nazwy bułgarskiego miasta Plevna. W 1877 roku podczas wojny rosyjsko-tureckiej zastosowano nowy system okopów, który potem wykorzystano w Malmköping, a od bułgarskiego miasta nazwano miejsce, w którym wykopano okopy.

Co można zobaczyć ciekawego w Malmköping?

1 Muzeum Transportu Lokalnego

Możesz przeczytać o nim tutaj.

2 Kościół

Najstarsze części budynku pochodzą z XIII wieku. Kościół kilkukrotnie przebudowywano – ostani raz w 1957 roku.

Brama kościelna pochodzi z XV wieku. W jej wnętrzu przymocowane są dwie płyty nagrobne, które kiedyś znajdowały się wewnątrz kościoła.

3 Ratusz

Budynek dzisiejszego ratusza kiedyś pełnił funkcję stołówki oficerskiej.

Przed ratuszem znajduje się pomnik Gustava Adolfa von Siegroth.

4 Malmköpings Hembygdsgård

Niewielki skansen, w którym znajduje się kilka budynków z XVIII i XIX wieku. Zobaczyć w nich można m.in. stare fotografie, narzędzia rolnicze, tekstylia oraz rejestr żołnierzy Pułku Södermanland.

5 Zabytkowa budowa z XIX wieku

W Malmköping znajduje się również niewielkie muzeum żelazka, które zostało założone w 2014 roku. Jest to prywatne muzeum i żeby je zobaczyć, trzeba wcześniej zarezerwować wizytę. 

Źródło:

https://www.hembygd.se/malmkoping

https://sormlandsmuseum.se/utforska/historien-i-sormland/malmkoping/introduktion/

Välkommen till Malmköping

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *