Niesamowite historie,  Szwecja na co dzień

Muskö czyli o największej, wykutej w skale bazie marynarki wojennej.

Jakiś czas temu opowiadałam Wam o szwedzkim systemie schronów przeciwatomowych i syrenie, która wyje w każdy, pierwszy poniedziałek miesiąca – pozostałości po zimnej wojnie ( jak macie ochotę to możecie sobie przypomnieć: zajrzyj tutaj )

Z zimną wojną związana jest również baza wojskowa/marynarki, która znajduje się całkiem niedaleko Sztokholmu na wyspie Muskö. Na tej wyspie znajdują się również normalne osiedla zamieszkałe przez zwykłych obywateli. Bardzo długi czas mieszkańcy oraz wojsko/marynarka żeby dostać się na wyspę musieli przyprawiać się wodą. Szczerze mówiąc dostęp na wyspę był dla wszystkich trochę problematyczny. W latach 50 tych XX wieku zaczęto myśleć o bezpośredniej drodze. Pierwszym pomysłem był most, a dokładniej mosty. Niestety takich mostów, niezależnie z jakiej strony by patrzył musiałoby być przynajmniej 5. Byłoby to dosyć problematyczne rozwiązanie, a do tego dosyć kosztowne. Pomyślano więc o innym rozwiązaniu – wyrytym w skale tunelu. Była to opcja zdecydowanie bardziej ekonomiczna.

https://www.musko.nu/muskotunneln/

Do budowy tunelu przystąpiono w roku 1959, a w 1963 roku był już gotowy. Niestety przez pierwszy rok użytkować go mogła tylko i wyłącznie marynarka wojenna, której baza znajduje się na wyspie. Na szczęście od 1964 roku tunel został oddany do użytku publicznego. Od tego momentu mogą się nim przemieszczać również cywile. Prawdopodobnie jest to pierwszy tego typu tunel na świecie.

https://www.musko.nu/muskotunneln/

Tunel ma prawie 3 km długości.Najgłębszy punkt dochodzi do 65 m pod powierzchnią wody. Szerokość tunelu to niecałe 8 m a wysokość niecałe 5 m. Początkowo w tunelu był problem z przeciekaniem wody (tunel przechodzi przez różne rodzaje skał – bardziej lub mniej twarde).

Tunel jest niesamowity. Jest zupełnie inny niż znane mi tunele – jest zdecydowanie mniejszy i….taki stary. Jedzie się nim i jedzie – końca nie widać.

Sama wyspa Muskö jest w większości ogrodzona – z wiadomych względów. Znalazłam jednak kilka fotografii na których widać wloty do bazy okrętów marynarki wojennej. Wygląda to niesamowicie.

https://www.skrinnari.fi/skridskonet/bild/bild-v.asp?ID=111768

https://militarhistoria.ifokus.se/articles/50547fe2d3b4fd67c9000ad1-muskobasenBaza marynarki wojennej jest wykuta w skale i swoim rozmiarem równa się wielkości sztokholmskiego Starego Miasta (Gamla stan) czyli jest całkiem spora. Baza powstała w latach 60 ubiegłego wieku po prawie 20 latach budowy. Skalna baza mieści m.in. oczyszczalnię ścieków, biura, szpital, warsztaty i oczywiście doki. To podziemne, samowystarczające, podziemne miasto. Część budynków znajduje się na powierzchni ziemi. Baza marynarki znajdowała się niegdyś w zupełnie innym miejscu (w samym Sztokholmie). Już na początku XIX wieku pojawiły się pomysły przeniesienia jej poza okręg ścisłego miasta. Pomysły były różne – wybuch II wojny spowodował odroczenie sprawy przeniesienia na bazy na czas nieokreślony. Do tematu wrócono na początku lat 50-tych i postanowiono, że baza zostanie przeniesiona na skalistą wyspę  Muskö znajdującą się kawałek od Sztokholmu. W 1955 roku pierwszy okręt został zadokowany w nowo wybudowanej bazie. W 1969 roku baza marynarki została oficjalnie przeniesiona ze Sztokholmu do Muskö. Budowa bazy pochłonęla mnóstwo pieniędzy – oprócz budowy samej bazy armia wybudowała również tunel prowadzący na wyspę z lądu stałego. Baza na Muskö jest jedną z największych podziemnych baz marynarki wojennej na świecie. W górze oprócz doków i innych pomieszczeń mieści się kuchnia która jest w stanie wyżywić 2000 osób. Wszystkie obiekty mieszczą się w oddzielnych blokach, które są osobno zasilane i mogą pracować w odcięciu od świata zewnętrznego. Wszystko jest zabezpieczone przed wstrząsami wywołanymi detonacjami. Ta baza to wielki super bunkier.

http://wikimapia.org/939725/Musk%C3%B6-Naval-Base#/photo/1795068

W 2004 roku podjęto decyzję o stopniowym zamykaniu bazy na wyspie Muskö. Siły marynarki wojennej miały być skupione w bazie w Karlskronie. W 2005 roku nastąpiło uroczyste zamknięcie bazy. Obecnie baza jest w stanie uśpienia co nie znaczy, że nic się w niej nie dzieje i jest otwarta dla wszystkich chętnych. Teren jest nadal ogrodzony. Chodzą słuchy, że baza znowu zostanie uruchomiona prawdopodobnie mają na to wpływ „zagubione” okręty rosyjskie. Jeżeli chcecie się bardziej przyjrzeć to polecam świetny filmik:

Źródła:

http://wikimapia.org/939725/Musk%C3%B6-Naval-Base

http://www.musko.nu/muskotunneln/

https://sv.wikipedia.org/wiki/Musk%C3%B6tunneln

https://sv.wikipedia.org/wiki/Musk%C3%B6basen

Jeden komentarz

  • dorotastrzelecka

    Tzn, że ten tunel nie jest płaski tylko zjeżdża w dół. A podziemna baza skojarzyła mi się z…Jamesem Bondem. Tam zawsze jego wrogowie mieli wielkie podziemne bazy obsługiwane pezez masę ludzi.