Pałac Rosendals.
Rosendals slott to pałac królewski, który znajduje się na wyspie Djurgården (na tej samej wyspie jest Skansen, Muzeum Abby, Vasy itd.).
Pałac został wybudowany w latach 1823 -1827 na polecenie króla Karola XIV Jana. Pałac od razu z góry został zaplanowany jako letnia rezydencja króla. To miało być miejsce, w którym mógł się zaszyć i spędzić tzw. urlop. Okolica pałacu sprzyjała spacerom, przejażdżkom konnym i letnim przyjęciom.
To w pałacu Rosendal powstało jedno z pierwszych zdjęć reporterskich. Stało się to za sprawą zerwania przez Norwegów unii ze Szwecją. Reporterzy uwiecznili stojącego na schodach pałacu monarchę z rodziną opłakujących rozpad unii.
Spadkobiercy króla Oskara II postanowili przekształcić pałac w muzeum upamiętniające czasy budowniczego tego pałacu, czyli Karola XIV Jana. Przenieśli tu z zamku sztokholmskiego sypialnię władcy.
Nieruszonym od czasów Karola XIV pomieszczeniem jest biblioteka.
Wnętrze pałacu urządzone jest w stylu empirycznym, który szczególnie mocno widać w czerwonym salonie.
Najpiękniejszym pomieszczeniem pałacu jest położony w środku pałacu pokój, w którego suficie jest duży lufcik.
Każde z pomieszczeń pałacu jest urządzone w innym kolorze. Oprócz pokoju czerwonego jest tu pokój żółty, niebieski, granatowy, zielony.
Dobudowane skrzydło, w którym umieszczono jadalnię, powstało za czasów króla Oskara II.
Pałac otacza park. Z tyłu pałacu jest niewielka część parku z olbrzymią wazą, alejkami i klombami kwiatów.
Pałac ma oczywiście sklepik, w którym oferuje przedmioty związane z pałacem i rodziną królewską.
Zwiedzanie pałacu odbywa się z przewodnikiem. Nie można tu samemu chodzić po salach. Pałac nie jest przystosowany do zwiedzania dla niepełnosprawnych ani dla wózków z dziećmi. Pałac dla zwiedzających otwarty jest tylko w miesiącach letnich.
Ze względu na oryginalne podłogi i dywany po pałacu chodzi się w szpitalnych ochraniaczach.
Park pałacu jest pełen tablic objaśniających, co jest co z krótką historią miejsca.
Rosendal to nie tylko budynek pałacu.
Zaraz przy pałacu znajduje się Pawilon Królowej, Desiree, a następnie królowej Sofii (królowie mieszkali osobno). Wybudowany został w 1819 roku. Początkowo był budynkiem parterowym. Podobno łączyło go z pałacem „intymne” połączenie, po którym dzisiaj ze względu na płot i bujną roślinność nie ma śladu.
Za pałacem zobaczyć można spory budynek, który był kuchnią pałacową. W tamtych czasach kiedy ryzyko pożarowe było bardzo wysokie, kuchnie umieszczano w oddzielnym budynku.
Stojący obok pałacu (po przeciwnej stronie do Pawilonu Królowej) mały domek jest dawną wartownią.
Poniżej pałacu znajduje się ciekawy budynek przypominający mauzoleum. Jest to „lodownia” która służyła za lodówkę, w której przechowywano żywność dla rodziny królewskiej. Budynek posiada ciekawy system odwadniający, który pozwalał wypływać stopionej wodzie. Bloki lodu potrzebne do schładzania przechowywanej żywności przywożono z pobliskiego Djurgårdsbrunnsviken. Składowanie rozpoczynano w styczniu/lutym. Lód trzymał się mniej więcej do późnego lata. Następnie budynek służył za spiżarnię produktów z ogrodu Rosendal.
Powyżej lodowni, ukryty wśród zieleni zobaczymy niewielki domek. Tutaj odbywały się m.in. spotkania znanych ludzi ze świata artystów, literatury i aktorów. W tym domu mieszkał też Hans Fraenkel, młodszy brat Knuta Fraenkela, który zginął w wyprawie polarnej Andree w latach 1896 – 1897.
Zaraz poniżej znajduje się mały budyneczek z drzwiami po jednej i drugiej stronie, to….zewnętrzna toaleta.
Do pałacu Rosendal należy również budynek dawnej oranżerii (dzisiaj jest to prywatna rezydencja). Obecnie stara część oranżerii (szklarnia) już nie istnieje.
Kawałeczek dalej od pałacu mieszczą się królewskie stajnie. Zostały wybudowane w latach 30 tych XIX wieku.
Źródła:
https://www.kungligaslotten.se/vara-besoksmal/rosendals-slott.html