Niemcy

Studio filmowe w Monachium.

Bavaria Film to nie inaczej jak niemiecki odpowiednik Hollywood. 

Wytwórnia powstała w roku 1919. Jej twórcą był producent filmowy Peter Ostermayr, który nabył ogromny obszar na terenie południowego przedmieścia Monachium  – dokładnie w Grünwald. Początkowo działała pod nazwą Münchener Lichtspielkunst AG. W 1930 roku część akcji firmy został wykupiony przez Wilhelma Krausa i w 1932 roku wytwórnia otrzymała nową nazwę – Bavaria Film AG.

W 1938 roku wytwórnia została znacjonalizowana. W 1956 roku ponownie wróciła w ręce prywatne.

Wytwórnia gościła takich reżyserów jak Alfred Hitchcock, Orson Welles, Billy Wilder, Ingmar Bergmann, Jerzy Skolimowski. Aktorów: Gina Lollobrigida, Romy Schneider, Elisabeth Taylor, Sophia Loren, Richard Burton i zespół Monty Python.

Nakręcono w niej m.in. takie filmy jak: The Snowden Files, Niekończąca się opowieść, Asterix i Obelix kontra Cezar, Das Boot.

W wytwórni co roku powstaje kilkadziesiąt produkcji filmowych i telewizyjnych.

Od roku 1981 wytwórnia jest udostępniona dla zwiedzających.

Zwiedzający mogą wybierać pomiędzy trzema opcjami.

Pierwsza to wizyta w kinie 4 D, druga to Atelier Filmstadt, w którym można obejrzeć unikalne materiały archiwalne, rekwizyty, dekoracje i kostiumy m.in z filmu Das Boot.

Trzecia opcja to zwiedzanie z przewodnikiem terenu wytwórni. Podczas tej trasy zobaczyć można plany filmowe najbardziej znanych filmów (w tym też Asterixa i Obelixa) i seriali niemieckich, oraz kostiumy i scenografię.

Trasy można łączyć.

Z powodu ograniczonego czasu wybraliśmy tylko zwiedzanie wytwórni. Chodziło nam głównie o zobaczenie planu Das Boot i Niekończącej się historii.

„Okręt” to 57-metrowa makieta okrętu z Das Boot wewnątrz, której można się poczuć jak załoga podwodnego okrętu (film zdobył 6 Oskarów).

Niesamowitym przeżyciem było zobaczenie białego smoka z Niekończącej się historii.

Na koniec zwiedzania ląduje się w świetnie zaopatrzonym sklepiku, a po wyjściu sklepiku w restauracji „Złota Mewa” (MCD).

Jest też oczywiście cała masa atrakcji dla dzieci.