Zamek w Nyköping czyli o związkach Przemysła II.
Nasze związki ze Szwecją to nie tylko sławetny Potop czy Katarzyna Jagiellonka tych nitek jest o wiele więcej, niż nam się wydaje. Jedną z takich nitek jest żona polskiego króla Przemysła II.
Przemysł II urodził się w 1257 roku w Poznaniu jako wnuk Henryka II Pobożnego i prawnuk Henryka I Brodatego. Był ostatnim potomkiem linii wielkopolskiej Piastów. W roku 1295 udało mu się koronować na króla Polski. Niestety kilka miesięcy później został zamordowany przez Branderburczyków.
Przemysł II nie miał za bardzo szczęścia do żon. Jego pierwsza żona Ludgarda Meklemburska początkowo była uwielbiana przez męża. Niestety wszystko zmieniła bezpłodność Ludgardy. Jej nagła śmierć wywołała plotki o rzekomym zabójstwie na zlecenie Przemysła, który strasznie chciał mieć potomka. Dwa lata później książę postanowił się ożenić powtórnie. Wybór padł na Ryksę, córkę zdetronizowanego króla Szwecji Waldemara. Ślub per procura (Przemysła zastąpiła upoważniona osoba) odbył się na zamku w…Nyköping.
Ryksa dała Przemysłowi córkę Ryksę. Prawdopodobnie wkrótce zmarła. Jak skończył Przemysł II, wszyscy wiemy.
Zamek w Nyköping ma długą historię. Jego początki sięgają XII wieku i prawdopodobnie zbudował go Jarl Birger.
Zamek był wielokrotnie przebudowywany. W XVI wieku książę Karol przebudował zamek, nadając mu wygląd renesansowy. W 1665 roku w Nyköping wybuchł olbrzymi pożar, w którym spłonęło ogromna część miasto wraz z zamkiem. Niestety zamek nie został odbudowany, a nawet został jeszcze bardziej zniszczony, ponieważ jego cegła posłużyła do odbudowy zamku w Sztokholmie.
W XX wieku zamek przeszedł renowację. Obecnie mieści się w nim Muzeum Sörmland i restauracja.
Muzeum zajmuje Wieżę Królewską.
Zamek był świadkiem wielu ważnych wydarzeń – począwszy od najsłynniejszego wydarzenia, czyli uczty, na którą w roku 1317 Jarl Birger zaprosił książęta Eryka i Waldemara, z której trafili do lochów. W lochach spędzili resztę swoich dni. Na tym zamku przeprowadzono również wstępne rozmowy, które rok później, czyli w 1397 zaowocowały Unią Kalmarską.