Szwecja

8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.

1. Kungsträdgården
O historii tego miejsca możecie przeczytać w tym miejscu. Jest to najbardziej znane, najbardziej lansiarskie i najbardziej oblegane miejsce w Sztokholmie, w którym można sobie zrobić zdjęcie pod kwitnącymi wiśniami. Plusy? Miejsce w gronie wszelkiej maści influencerów na Instagramie. Dobre hasztagi na Instagramie. Minusy? Depczący po sobie ludzie, hałas, brzydki basen z jeszcze brzydszymi donicami pomiędzy alejkami wiśniowymi. Niszczący drzewka ludzie, którzy chcą mieć zdjęcie z kwiatami. Zdjęcie bez ludzi? Prawie niemożliwe – może o 5 nad ranem?

2. Park Berzelii

W parku Berzelii co prawda nie rosną popularne różowe wiśnie, tylko białe, ale okalająca spory trawnik alejka wiśniowa z pięknym budynkiem restauracji Berns w tle, jest przepiękna. Do tego jest tu zdecydowanie mniej osób niż na pobliskim Kungsträdgården.

3. Bysistorget

Ten niewielki rynek znajduje się przy Hornsgatan na Södermalm. Jest to drugie, najczęściej wybierane miejsce jeżeli chodzi o kwitnące wiśnie. Z japońskimi wiśniami świetnie komponują się bonsai, które znajdują się w kamiennych donicach pod drzewami wiśniowymi. Jest to bardzo popularne miejsce. Znajdują się tu kawiarnie, w których zawsze siedzi mnóstwo ludzi. W soboty są stragany, na których sprzedawane są wszelkiej maści starocie. Zawsze przechodzi tędy mnóstwo ludzi, więc zrobienie influencerskiego zdjęcia graniczy z cudem.

4. Norra Hammarbyhamnen

Norra Hammarbyhamnen to miejsce, w którym co chwila jest jakieś urokliwe miejsce z kwitnącymi drzewami. Bardzo urokliwa miejscówka, w której można zobaczyć kwitnące na różowo wiśnie, znajduje się w podwórku pomiędzy blokami. Jest to w sumie łącznik pomiędzy Tegelviksgatan, a Norra Hammarbyhamnen. Jest tu sporo drzewek i chyba tylko mieszkańcy otaczających ścieżkę bloków tędy przechodzą.

5. Kampus Uniwerystetu Sztokholmskiego.

Niedaleko stacji metra Uniwersytet znajduje się miejsce, w którym jest mnóstwo wiśniowych drzew. Najlepiej tu przyjechać w weekend kiedy jest niewielu studentów. Na terenie Kampusu znajduje się jeszcze kilka innych miejsc z wiśniami, ale to jest najbardziej spektakularne.

6. Lumaparken

Ten park znajduje się w dzielnicy Hammarby sjöstad. Przepiękny park wiśniowy otacza przystanek tramwajowy. Stosunkowo młode drzewka wiśniowe – do tego gęsto posadzone, to raj dla fanów zdjęć z tymi pięknymi drzewkami. Niestety jest to coraz bardziej popularne miejsce zarówno wśród influencerów jak i fotografów robiących sesje zdjęciowe.

7. Sjöstadsparterren

Przepiękna alejka obsadzona drzewami wiśniowymi (są też i magnolie) znajduje się niedaleko nabrzeża Sickla. Ciche miejsce, idealne na spacer o każdej porze roku.

8. Sjövikstorget

W Årstadal niedaleko stacji metra Liljeholmen, nad wodą znajduje się miejsce, w którym można odpocząć na drewnianych ławkach. W kwietniu i maju dodatkową atrakcją są kwitnące na jasno różowo drzewa wiśniowe.