Podróże,  Przewodnik po Szwecji,  Szwecja

Dalarö – eksluzywny nadmorski kurort.

Na południowym archipelagu sztokholmskim znajduje się bardzo popularne wśród letnich turystów miejsce – Dalarö.

Dalarö było znane już w XVI wieku. Wtedy to powstała w tym miejscu komora celna. Dalarö leży bowiem przy głównym torze wodnym biegnącym z południa do Sztokholmu. Niedaleko na niewielkiej wysepce znajdował się garnizon w forcie Dalarö. W 1854 roku garnizon zlikwidowano, a Dalarö stało się z czasem ekskluzywnym nadmorskim kurortem z hotelem, restauracjami i mariną. W garnizonie obecnie odbywają się zorganizowane imprezy.

Co warto zobaczyć w Dalarö?

  1. Kościół.

Drewniany kościół został wybudowany w 1787 w miejscu drewnianej kaplicy z XVII wieku. Jest to niewielki, jednonawowy, drewniany kościółek z zakrystią. Obok kościoła znajduje się dzwonnica z 1746 roku.

Naprzeciwko kościoła, po drugiej stronie ulicy znajduje się piękny dom parafialny z 1865 roku.

2. Urząd celny.

Pierwsza komora celna powstała w 1636 roku. W 1788 roku wybudowano okazały budynek z czerwonej cegły. W budynku znajdowały się pomieszczenia do celnych odpraw oraz pokoje dla gości. Obecnie w budynku znajduje się biuro turystyczne, kawiarnia i niewielkie muzeum.

Nad samą wodą znajduje się niewielki budynek z 1861 roku, który również należał do urzędu celnego.

3. Muzeum Andersa Franzéna lub przystań Andersa Franzéna jest miejscem upamiętniającym życie zawodowe historyka amatora Andersa Franzéna (m.in. opracował mapę 12 statków, które zatonęły w pobliżu Dalarö. Tuż obok szopy, w której znajduje się niewielkie muzeum, stoi kopia XVII wiecznego dzwonu nurkowego (podobny można zobaczyć w Muzeum Vasa). Niestety muzeum jest otwarte tylko w letnim sezonie.

4. Dalarö societetshus.

W miejscu, w którym znajduje się ten okazały budynek, już w XVIII wieku znajdowały się zabudowania. W XIX wieku działkę nabył ostatni dowódca pobliskiego fortu. Po jego śmierci działka została sprzedana Adolfowi Lindgrenowi, który wraz z żoną postanowił wybudować pensjonat z restauracją. Willa ma bogatą elewację w stylu szwajcarskim. Na piętrze znajduje się sala balowa. Przez pewien czas odbywały się w tym budynku przyjęcia i konferencje oraz dom służył za hotel. Od 2002 roku willa znajduje się w rękach prywatnych.

5. Hotel Bellevue w stylu holenderskiego renesansu. Budynek został wybudowany przez Alfa Wallandera budowniczego i mecnasa sztuki. Miał być domem letnim, do którego zapraszany był m.in. August Strindberg, Anders Zorn (stworzył piękne obrazy w Dalarö) czy Bruno Liljefors. W 1899 roku po śmierci kolejnego właściciela willi budynek został kupiony przez ówczesny hotel Dalarö. W 1919 roku po spłonięciu głównego hotelu willa Wallandera stała się głównym hotelem w Dalarö.

6. Nabrzeże.

7. Punkt widokowy Lotsberget.

Góra (skała) była kiedyś wykorzystywana przez pilotów jako punkt obserwacyjny służący wypatrywaniu czy jakaś łódź nie znajduje się w niebezpieczeństwie, a przede wszystkim do pilotowania wpływających do miasteczka statków. 

8. Piękne wille.

Z Dalarö można się dostać na pobliskie wyspy m.in. Utö i Ornö. Do Dalarö można dojechać komunikacją miejską ze Sztokholmu. Tuż przed samym Dalarö znajduje się popularna plaża Schweizerbadet, która jest idealna do kąpieli dla dzieci.

Dalarö jest również słynne z parku nurkowego – Dalarö dykpark, w którym zobaczyć można wiele wraków z XVII wieku. Trzy z nich: Dalarövraket, Anna-Maria i Jutholmsvraket jeszcze do niedawna były niedostępne dla nurków. Od 2014 roku można je zwiedzać pod okiem specjalnie przeszkolonego nurka. 

Źródła:

https://www.haninge.se/uppleva-och-gora/besok-och-upplev-haninge/platser-att-besoka/dalaro/

https://www.dalarodykpark.com/